Motorlu Taşıtlar Vergisine(MTV) Ne Kadar Ödeyeceksiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisine(MTV) Ne Kadar Ödeyeceksiniz

2012 de Motorlu Taşıt Vergisi(MTV) olarak ne kadar ödeyeceğiniz, aşağıda 0-3 yaş arası araçlar için bazı motor hacimleri ile birlikte verilmiştir;

1.2-1.3 motorlu araçlar 2012 de 480 TL Motorlu Taşıtlar Vergisini iki taksitte ödeyecekler.

1.4-1.6 motorlu araçlar 769 TL Vergi ödeyeceklerdir.

1.6-1.8 motorlu araçlar 1353 TL vergi ödeyeceklerdir.

1.8-2.0 motorlu araçlar 2128 TL vergi borcu ödeyecekler.

MTV Cezalı Ödeme

“Motorlu Taşıtlar vergisi MTV” yi zamanında yatırmadığınız durumlarda gecikme faizi olarak aylık %2.5 faiz uygulanacaktır. Aracınıza ait MTV Sorgulama yaparak herhangibir borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

MTV Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisini geç yatırdığınızda belirli bir miktarda gecikme faizi uygulanacaktır. Bir örnek üzerinde ne kadar faiz ödeyeceğimizi hesaplayalım.

2012 de 0-3 yaş arası 1.3 altı motor hacmine sahip bir araç için gecikme cezası şu şekide olacaktır. Bu araç için yıllık olarak ödenmesi gereken vergi miktarı, 480 liradır. Bu vergi 6 aylık iki taksit halinde alınmaktadır. Öyleyse ilk 6 ay için 240 lira motorlu taşıtlar vergisi ödememiz gerekmekte. Bunu geciktirdiğimiz her ay için gecikme cezası olarak %2.5 ödeyeceğimizden, ödeyeceğimiz miktar 6 lira olacaktır.

 2012 Emisyona Göre Motorlu Taşıt Vergisi Ödeme Dönemi

Ülkemizdeki araçlardan alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi kısa bir süre sonra araçların motor emisyonuna göre hesaplanacaktır. Bunun anlamı, yeni araçların daha az “MTV” ödeyeceği, eski araçların ise daha fazla motorlu taşıtlar vergisi ödeyeceği anlamına gelmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergilerin emisyona göre alınması konusunda kapsamlı bir çalışma yapılmaktadır.

Şuan motorlu taşı vergisi araçların yaşı ve silindir hacmi kriter alınarak hesaplanmaktadır. Yeni değerlendirme kriterleri AB ülkeleri dışında farklı ülkelerin motorlu taşıt vergisi yasaları incelenerek yeni bir sistem oluşturulacağı duyuruldu.

Yani bir süre sonra motorlu taşıtlar vergisi araçların emisyon oranlarına göre alınacak. Yeni araçlar daha az vergi ödeyecek. Yeni araçlar daha az karbon salınımı yaptığından ödeyecekleri vergi miktarı az olacaktır. Araçların karbon salınımını etkileyen bir diğer önemli faktör ise aracın kullanıdığı yakıt türü. Dizel araçlar karbon salınımı, benzinli araçlara göre daha azdır.

Ülkemizde Yaygın olarak kullanılan Araçların Karbon Salınım Miktarları

Hyundai Getz 1.4 benzinli: 141 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Hyundai Getz 1.5 dizel: 118 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Hyundai Era 1.6 benzinli: 152 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Hyundai Era 1.5 dizel: 120 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Fiat Albea 1.4 benzinli: 148 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Fiat Albea 1.3 dizel: 127 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Renault Fluence 1.6 benzinli: 155 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Renault Fluence 1.5 dizel: 119 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Toyota Corolla 1.6 benzinli: 162 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Toyota Corolla 1.4 dizel: 122 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Peugeot 206 1.4 benzinli: 150 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Peugeot 206 1.4 dizel: 110 CO2 Emisyonu (gr/km) Ortalama

Ülkemizde genellikle 1600 cc ve benzinli araçlar kullanılmaktadır. Ancak dizel araçların karbon salınımlarının benzinli araçlara göre daha az olduğunu ve bu araçların daha az motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödeyecekleri unutulmamalıdır.

 Dünyada Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Uygulaması Nasıl Oluyor?

İsterseniz bazı avrupa ülkelerinde “mtv” uygulamalarına bir gözatalım;

İngilterede motorlu taşıtlar vergisinde karbondioksit salınımı ve motor emisyonuna göre vergilendirme 2001 yılından beri uygulanmaktadır. Bu araçların doğaya saldıkları karbondioksit oranı oranında vergi ödemeleri karara bağlanmıştır.

İrlanda 2008 yılından beri mtv yi karbondioksit emisyonuna göre vergilendirmektedir.

Fransa da yine aynı şekilde 2008 yılından beri düşük karbondioksit salınımlı araçlara düşük mtv uygulamakatadır.

Almanya 2009 da yaptığı reform ile araçları silindir hacmine göre değil, saldıkları CO2 oranına göre vergilendirmektedir.

Ülkemizde de en kısa sürede bu uygulamaya geçilecektir.

mtv sorgulama

 

Originally posted 2012-01-15 08:04:05.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Online(Kredi Kartı ile) Araç Borcu Ödeme başlıklı makalemizde Araç Borç Ödeme, Ödeme ve Online Borç Ödeme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

BENZER MAKALELERYorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın