Sorgulama Soru Cevap

Araç Sorgulama ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Araç Sorgulaması ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıda sizin için verilmiştir.

Araç Sorgulama nasıl yapılır?

Araç Sorgulama hakkında bir çok detaylı bilgi bulunan sitemizi araç sorgulama nasıl yapılır sayfasını ziyaret ederek sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda, isterseniz konu ile ilgili videoyu izleyebilir ya da resimli sorgulama anlatımını takip edebilirsiniz.

Araç Sorgulama neden gereklidir?

İkinci el araç almayı düşünüyorsanız, almayı düşündüğünüz aracın trafikte kayıtlı olan bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz. Böylece aracın herhangibir maddi borcu olup olmadığını ve kaza geçmişi hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Araç Sorgulama yaparak aracımın hangi bilgilerine ulaşabilirim?

Araç Sorgulama yaparak aracınız ya da almayı düşündüğünüz araç hakkında aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Araç Rengi
  • Araç Marka ve Modeli
  • Araç Ağırlığı
  • Araç Tescil Tarihi ve aracın tescil edildiği yer
  • Araca ait trafik cezası olup olmadığı
  • Aracın vergi borcu var mı?
  • Arac üzerinde hak mahrumiyeti(haciz, ipotek) bulunuyor mu?
  • Araç Trafik cezası ödeme konusunda bir sıkıntı yaşıyor mu? Yani araca ait ödenmemiş trafik borcu var mı?

Araç Sorgulama avantajları nelerdir?

Araç Sorgulama yaparak aracın tüm bilgilerine en güvenilir yoldan ulaşmış olursunuz.

Araç Sorgulama işlemini kimler ve neden yapmalıdır?

İkinci el araç almayı düşünen herkes, ayrıca trafik cezası yiyen ve trafik cezası ödeyen herkes mutlaka yapmalıdır. Araç vergi borcu sorgulama, öğrenme ve ödem yapmak isteyen vatandaşlar da araç sorgulama yapmalıdır.

Araç Borç Sorgulama yaparak trafik borcumu ödeyebilirmiyim?

Evet. Araç Sorgulama işlemi yaparak trafik cezası ödeme işlemlerinizi nasıl yapacağınızı aşağıdaki bölümü kullanarak öğrenebilirsiniz.

Araç Sorgulama yaparak Trafik Cezası Ödeme

Araç Sorgulama için e-devlet şifresi gerkli mi?

Araç Sorgulama için e-devlet şifresi gerekmemektedir. Gelir idaresi Başkanlığı’nın sitesinden (gib.gov.tr) “MTV Sorgulama” linkini kullanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Sorgulama yaparak trafik borcu ödeme işlemi kredi kartı ile mi kabul ediliyor?

Trafik cezası ödeme işlemlerinizi araç sorgulama yaparak kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca trafik cezalarını kredi kartı ile yapılan ödemelerde taksitlendirmek de mümkün.

Araç Sorgulama yaptığım, sorgulama sonucunda hak mahrumiyetleri (haciz, rehin vs.) çıktı, bu hak mahrumiyetlerini  nasıl kaldırabilirim?

Trafik Genel Müdürlüğü’nün sitesi olan trafik.gov.tr web sitesinden, ulaştığınız tahdit bilgilerinin detayları, aracın tescil edildiği Trafik Tescil kuruluşlarındaki araç dosyalarında yeraldığından, araç hangi İl ya da İlçede tescil edildi ise o İl ya da İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’ne şahsen başvuru yapmanız gerekir.

Aracınıza ait hak mahrumiyetinin kalıdırılabilmesi için, Araca ait haciz ile ilgili bir sorun varsa İcra Müdürü’nün yazısını ibrazı gerekir. Eğer aracın rehin problemi varsa, rehinle ilgili olarak bankaca düzenlenen ve noterce tasdiklenen ibranamenin veya bankaca iadeli taahhütlü olarak gönderilen yazının ya da banka görevlilerince elden getirilen yazının ibraz edilmesi gereklidir.

Araç sorgusu yaptığımda karşımıza çıkan, tahdit bölümündeki “Diğer” ne anlama gelmektedir?

Arac Sorgulama sonucunda Tahdit bölümünde aracın satışına engel herhangi bir hak mahrumiyeti (Haciz, Rehin vb.) bulunup bulunmadığını belirtir bilgiler bulunmaktadır. Eğer o bölümde “Diğer” yazıyorsa, aracın tesciline engel bir durum var demektir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Derhal aracın tescil edildiği İl/İlçenin Trafik Tescil Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği’ne gidilerek araç hakkında detaylı bilgi talep edilebilir.

aracsorgulama-sorucevap

Originally posted 2011-11-22 08:16:58.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Online(Kredi Kartı ile) Araç Borcu Ödeme başlıklı makalemizde Araç Borç Ödeme, Ödeme ve Online Borç Ödeme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın