Trafik Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Hakkında Merak Edilen Sorular ve Emiyetin Verdiği Cevaplar

Vatandaşlar, Emniyet Genel müdürlüğüne Trafik Cezaları ve Sorgulamaları hakkında merak ettikleri konuları internet üzerinden sordular. Sorulara Emniyetin verdiği cevaplar aşağıdadır:

 1. Araç Sorgulama ya da Trafik Cezalarını nereden Sorgulayabilir, Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yaparım?

  Trafik Cezası yediğinizde sorgulama işleminizi araç sorgulama yaparak gerekli ceza bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer borcunuz varsa kredi kartınızı kullanarak isterseniz taksitlendirerek trafik cezası ödeyebilirsiniz.

 2. Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?Tarafınıza kesilen trafik cezasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız size en yakın Trafik Mahkemesine eğer Trafik Mahkemesi yoksa Sulh Ceza Mahkemelerine başvurarak trafik cezasına itiraz edebilirsiniz.
 3. Trafikte 100 Ceza Puanı dolan sürücülere uygulanan yaptırım nedir?

  Bir yılda 100 ceza puanını dolduran sürücülerin belgesine ilk seferinde 2 ay el konulur ve trafik çevre bilgisi için kursa gönderilir. İkinici seferinde 4 ay el konulur. Üçüncü seferinde ise sürücü belgesi(ehliyet) iptal edilir. İtiraz için Trafik Mahkemelerine başvurulması gerekir.

 4. Hız Sınırını çok az İhlal Ettiğimde Ceza Alır mıyım?

  Aracınızla hız sınırını %10 kadar aşan sürücüye ceza verilmez. Ancak bu oranı aşan sürücülere trafik cezası yazılacaktır. Halk arasında bu Radar Cezası olarak da bilinmektedir.

 5. MOBESECezaları Günün Hangi Saatinde Kesilmektedir?

  Mobese kameraları 24 saat aktif durumdadır ve ihlalin olduğu her zaman ceza yazmaktadır.

 6. MOBESE Sisteminde hız ihlali yapan araç, radar tarafından ne kadar uzaklıktan tespit edilebiliyor, tüm ihlallere ceza yazılıyor mu?”

  Hız ihlalini gerçekleştiren araç, MOBESE sistemince 50 ile 1000 metre uzaktan farkedilebilmektedir. Tespit edilen tüm kural ihlalleri için trafik cezası ödenmesi gerekiyor.

Trafik Sorular

Sıkça Sorgulan Sorular

 

Originally posted 2011-11-30 10:14:05.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Online(Kredi Kartı ile) Araç Borcu Ödeme başlıklı makalemizde Araç Borç Ödeme, Ödeme ve Online Borç Ödeme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

BENZER MAKALELERYorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın