Airmatic Nedir? Nasıl Çalışır ?

Airmatic Nedir? Nasıl Çalışır ?

22 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Airmatic;Mercedes tarafından geliştirilen bir teknoloji olan teknoloji, sürüş sırasında büyük rahatlık sağlar. İlk 1998 yılında kullanılan bu teknoloji, Mercedes S sınıfı araçlara uygulandı. O zamandan beri, birçok yeni teknolojik unsur tarafından desteklenmiştir.

Airmatic Nedir?

Bu teknoloji, araçtaki süspansiyon durumunu kontrol etmenizi sağlayan bir sisteme dayanmaktadır. Bu kontrol, aracın kullanıldığı yolun durumuna göredir. Airmatic sistemi ile, aracın süspansiyonu yaklaşık 25 milimetre yukarı veya aşağı hareket ettirilebilir.

Bu sistem aynı zamanda “Hava Süspansiyonu” olarak da adlandırılır, rahatlığıyla yol tutuşu çok daha kolaydır. Günümüzde Airmatic teknolojisi için ek uygulamalar hala tasarlanmakta ve bu sistemi geliştirmek ve yüksek konfor sağlamak için daha fazla yenilik geliştirilmektedir.

Bu teknoloji en iyi ve engebeli yollarda çalışır. Bu teknolojiye sahip araçlar, aracın yüksekliğini zorlu bir yolda artırarak daha konforlu bir sürüş sağlar. Engebeli bir yoldan düz bir yola tırmanırken, araç orijinal yüksekliğine geri getirilebilir.

Airmatic’te Hangi Araçlar Var?

Günümüzde lüks araçlarda bulunan bu teknoloji Mercedes tarafından üretilmiş ve BMW markalı araçlarda kullanılmaya başlanmıştır. Audi, Fabia ve Volkswagen tipi araçlar daha sonra bu teknolojiyi değerlendirdi.

Şu anda bu teknoloji iki tipte kullanılmaktadır. Birincisi, Mercedes, BMW ve Audi tarzı araçların yüksek performanslı modelleri için tercih edilen Airmatic sistemidir. Bu sistem genel Airmatic’tir. Diğer Airmatic sistemi, Fabia ve Volkswagen araçlarındaki Airmatic’tir. Bu Airmatic bir hava sensörüne ve genel bir özelliğe sahiptir. Bu sensör araçtaki havanın kalitesini değerlendirir. Bu kalite değerlerin altındaysa, dışarıdan içeriye temiz hava iletir. Bu ekstra özellik sürücüler tarafından takdir edilmektedir.

Airmatic (Havalı Süspansiyon)

Air ve Airmatic arasındaki farklar nelerdir?

Bu süspansiyon sistemleri hem isim hem de özellik bakımından birçok bakımdan benzerdir. Ancak, bu iki sistemde birçok yönden önemli farklılıklar vardır. ilk olarak AIRMATIC Süspansiyon, aracın standart ekipmanında tamamen bulunan bir özelliktir. Bu sistem daha sonra araçlara eklenemez veya araçlardan kaldırılamaz. Hava süspansiyon sistemi daha sonra araçlara eklenebilir.

Seviye sensörü

Ayarlanabilir süspansiyon sistemi, aracın yüksekliğini yerden tespit eden sensördür. Aracın seviye durumu, aracın ön sağından ve solundan, aracın arka köprüsünden ölçülür. Seviye sensörleri araca 2’şer adet bağlanmıştır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.