Araç Borç Sorgulama, Araç Borç Sorgula, Borç Sorgulama

Araç Borç Sorgulama, Araç Borç Sorgula, Borç Sorgulama

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç Borç Sorgulama

Araç Borç Sorgulama‘nın nasıl yapılacağı sitemizin “Araç Borç Sorgulama” sayfalarında resimli ve videolu olarak anlatılmıştır. Genel olarak aşağıdaki linki kullanarak, açılan sayfada mtv sorgulama kısmına tıklayarak, orada açılan sayfada sorgulamak istediğiniz aracın aşağıdaki bilgilerini girerek borç sorgulama yapabilirsiniz;

  • Plaka bilgisini
  • Özel plaka olup olmadığı bilgisi
  • Kendinizin T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası
  • Tescil Tarihi

bilgilerini giriniz. Sorgulama yapmadan önce bu bilgileri girerken aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

Araç Borç Sorgulama Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar:

  • Karşınıza gelecek ekranda Plaka bilginizi aralarında boşluk olmadan örnekte görüldüğü gibi giriniz. (99ZZZ99) boşluksuz giriş yapılmalıdır.
  • Özel Plaka bilginiz kısmına, trafik sorgulama yapmak için arabanızın plakasında bulunan şirket ismi , kendi adınız ya da başka özel kelimelerin yazdığı plaka türüdür.(06 www.aracsorgulama.org 009 gibi)
  • Kendinizin T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası kısımlarına girmeniz gereken bilgiler, Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz kendi T.C kimlik numaranızı sol taraftaki ayrılmış numara kısmına giriniz. Ancak Yabancı Uyruklu ya da Tüzel kişi iseniz vergi numaranızı sağ tarafdaki ayrılmış bölüme giriş yaparak “sorgulama” işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Tescil Tarihi alanı için girmeniz gereken bilgi araç borç sorgulama için girmeniz gereken son bilgidir bu kısma, sorgulama aracın vergi dairesi tarafından tescil edildiği tarih, eğer aracınız ikinci el ise noter satış sözleşmesindeki tarihi ya da araç ruhsatı üzerinde yazan tarih kullanılmalıdır. Eğer aracınızı yeni aldıysanız trafik işlemlerini yapmak için aracın trafiğe çıktığı tarihi girmeniz gerekmektedir.

İşlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilmeniz için resimli anlatımlar aşağıda verilmiştir. Aşağıdaki açılan sayfada “mtv sorgulama” kısmına tıklıyoruz. Borç Sorgulama başlangıç sayfasına ulaşıyoruz.

Borç Sorgulama yapmak için buraya tıklayın. Aşağıda tüm ekranlar detaylı olarak verilmiştir.

MTV Sorgulama

Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Buraya yukarıda verilen bilgileri girip araç işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Devletin sitesindeki bu ekranından borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Resim:

Araç Borç Sorgulama

Resimde de görüldüğü gibi bilgilerini girmiş olduğunuz aracın tüm bilgilerine gib.gov.tr den sorgulama yaparak ulaşmış oldunuz. Sorunsuz bir trafik sorgulama yapmak için yukarıdaki bilgileri dikkate alınız.

Aracınıza ait borç sorgulamalarını yapmak için tüm bu bilgiler eksiksiz olarak girmeyi unutmayınız.

Bu makalemiz umarız tüm okurlarımız için yararlı olmuştur.

Originally posted 2011-10-14 11:06:43.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Araç Sorgulama başlıklı makalemizde Araç, Araç Sorgu ve Araç Sorgula hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

Kategori: Araç Borç Sorgulama

Etiketler: Araç Borç Sorgula, araç borç sorgulama yap, Borç Sorgulama