Araç Muayenesi Nedir? Neden Yapılır?

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç muayenesi, araçların trafiğe çıkmalarında bir sorun olup olmadığının kontrollerinin belirli dönemlerde yapılmasıdır. Buna periyodik kontrol(muayene), zorunlu kontrol ya da tadilat sonrası muayene de denilebilir.

Araç muayenelerinin sağlıklı bir biçimde yapılabilmeleri ve aracın muayeneye kabulünün yapılması belirtilen kontrollerin sizin tarafınızdan gerçekleştirilmesi araç muayenesindeki işlemlerinizin hem daha kolay hem de daha hızlı hayata geçirilmesini sağlamaktadır. Aracın muayenesinden önce aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurmanız ve sizden istenen belgelerin asıllarının muayene için yanınızda bulundurulması gerekmektedir.

 • Öncelikle aracın ruhsatı yani aracınızın tescil belgesi ve motorlu araç trafik belgesi kesinlikle yanınızda olmalıdır. Devir ve satışlarda Tescil Belgesi noter tarafından alındığı için yeni tescil belgesi düzenlenene kadar noter tarafından düzenlenen Ek–44 araç tesciline ilişkin geçici belge muayenede yanınızda bulunmalıdır. (Geçerlilik tarihi dolmuş olmaması şartıyla)
 • Araç muayenesi öncesinde ruhsatta yazılı araç bilgileri mevcut muayene ile karşılaştırılarak değerlendirilir. Yakıt türü, renk, şasi numarası gibi bilgilerde bir değişiklik yapılmış ise Araç Muayene İstasyonlarına gidilip tespit ve muayene işlemlerinden sonra Trafik Tescil Şubesi”ne gidilip hatalı belge düzeltilmelidir.
 • Aracınız LPG’li ise bu bilginin ruhsatınıza işlenmiş olması gerekmektedir. LPG durumu ruhsata işlenmiş araçlar düzenlenme tarihleri 1 ayı geçmemiş
 • Gaz Sızdırmazlık Test Raporu ile muayeneye gidilmesinde fayda vardır.
 • Aracınızda herhangi bir tadilat yapıldı ise yapılan tadilatların hesap ve projesinin onaylatılması gerekmektedir. Tadilattan sonra yaptırılan muayenenin ardından yapılan tadilatın tescil kuruluşuna bildirilmesi oldukça önemlidir.
 • Muayene öncesi dikkat edilmesi gereken bir durumda trafik sigortanızın tarihidir. Muayeneye gelinmeden önce geçmiş tarihli trafik sigortası yenilenmelidir.
 • Aracın trafik para cezası, vergi borcu, OGS den kaçak geçiş cezalarının olup olmadığı muayene öncesinde kontrol edilmelidir. Herhangi bir borcu olan aracın zorunlu, periyodik ve tadilat sonrası muayeneleri yapılmamaktadır. Aracınızla ilgili borç sorgulaması için Maliye Bakanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresine girerek aracınızla ilgili borç bilgilerine ulaşmanız mümkündür.
 • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün önemli olduğu unutulmamalıdır. Geçerli egzoz ölçümü olmayan araçlar muayene sonrasında verilen raporda Ağır Kusurlu olarak nitelendirilirler.
 • Araç muayenesinde araç donanımlarının da önemli olduğu unutulmamalıdır. (ilk yardım çantası, yangın tüpü, v.b) Ayrıca römorklara, traktörlere, tırlara ve kamyonlara uygun işaret levhası takılı olmalıdır.
 • Aracın sinyalleri, iç aydınlatma sistemleri, ön ve arka aydınlatmalarının tümü çalışır durumda olmalıdır.
 • İlgili yönetmeliklerdekine uygun olarak emniyet kemerleri çalışır ve tam olmalıdır.
 • Aracın aynaları eksiksiz, ön ve arka camların yağmurlukları çalışır durumda olmalıdır.
 • Otobüs ve minibüslerde yeterli sayıda acil çıkış çekicinin bulunması ve acil çıkış levhalarının bulunması gerekmektedir.
 • Araçların boyutlarıyla(yükseklik, genişlik, uzunluk, v.b) ilgili bilgilerinin Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne uygunluğununsa önemli olduğu unutulmamalıdır. Araçlardaki maksimum yükseklik 4.000mm.dir. Bu sınırı aşan araçlar ‘’Kusurlu’’ olarak tanımlanır.

Originally posted 2014-11-26 10:45:11.

Bir önceki yazımız olan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç Sorgulamaya Neden İhtiyaç Duyulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kategori: MTV Sorgulama