Araç Sorgula, Araç Sorgulama, Araç Sorgulamaları, Tramer Araç Sorgulama

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araba Satın Almadan Önce Aldatılmamak için Araç Sorgula

Bir süredir Türkiye de önemli bir eksik olan, eksikliği fazlası ile hissedilen, ikinci el araçların geçmişleri ile ilgili soru işaretlerinin tam olarak giderilememesiydi. Tramer tarafından oluşturulana Sigorta Bilgi Merkezi sisteminin bir servisi olan Otokontrol 5664 sorgulama servisi sayesinde, Çok kısa bir süre içinde ikinci el araçların;

  • Hasar geçmişini
  • Kaza tutanağı ya da tutanaklarını
  • Mağdur bilgilerini

sorgulamayı yapan kişi ile paylaşıyor.

Sistem şu şekilde çalışmakta, ikinci el araç satın almak istediğinizde ve aracın hasar geçmişi hakkında bilgi edinmek istediğinizde, 5664 ‘ cep telefonunuzdan kısamesaj göndererek araç hasar durumu hakkında bir kaç saniyede bütün bilgilere ulaşıyorsunuz.

Ayrıca isterseniz T.C Kimlik Numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı kısa mesaj ile 5664’e gönderdiğinizde. Sahip olduğunuz tüm araçlara ait vergi borcu bilgisi cebinize geliyor.

Otokontrol 5664 sisteminin sunduğu bu büyük kolaylık sayesinde ikinci el oto alacak vatandaşların kötü niyetli kişiler tarafından aldatılmasının ya da dolandırılmasının önüne geçilmiş oluyor.

Vodafon, Turkcell, Ave gsm operatorlerinin desteklediği Otokontrol 5664 sistemi sayesinde, şuan trafikte bulunan tüm araçların( yaklaşık olarak 13 milyon araç) 2003 yılından bu güne kadarki hasar geçmişini sorgulama imkanı sunuyor.

İkinci el araç satın almadan önce sizde bu sorgulama işlemini cep telefonunuz ile gerçekleştirerek, almayı düşündüğünüz ikinci el aracın hasar geçmişini, Pert olup olmadığını, araç mağdur bilgisi, kaza tutanağı, kasko ve trafik poliçelerinin bütünü ile sorgulayabileceğiniz gibi, bugüne kadar yapılmış olan sigortalarına da kısa mesaj yolu ile ulaşabilirsiniz.

Trafik Sorgulaması yapmak için araç plakanızı cep telefonunuzun mesaj bölümüne, plaka numaranızı yazarak 5664 e kısa mesaj olarak gönderin ve anında araca ait hasar geçmişi hakkında detaylı bilgilere ulaşın.

Geçmiş yıllarada perte çıkmış olan araçlar bile hasarsız olarak satılıyor bu şekilde kötü niyetli kişiler tarafından haksız kazanç sağlanıyordu. Ancak 2009 yılında devreye alınan Otokontrol 5664 sistemi ile bu tür dolandırıcılık faliyetlerinin önüne geçilmiş oldu. 2009 yılından bu yana, bu sisteme 1.5 milyonun üzerinde mesaj gönderilerek ikinci el araç hasar durumu sorgulaması yapıldı.

Hiçbir üyelik ya da abonelik gerektirmeden sorgulama işleminizi gerçekleştirmenizi sağlayan Otokontrol 5664 Araç Sorgulama sistemi ülkemizdeki tüm gsm şirketlerince destekleniyor olup, vergiler dahil 2-3 TL arasında ücretlendirilmektedir. Ücretlendirme konusunda detaylı bilgi almak için gsm operatörünüz ile irtibata geçiniz.

Bundan böyle hasarlı araçları hasarsız gibi satma devrinin sona ermesi için, ikinci el araç alırken mutlaka araç sorgulama işlemini gerçekleştiriniz.

Araç Sorgulama

Araç Sorgulama Resim

Bir araç sorgula yazısının daha sonuna geldik.

Originally posted 2011-12-09 09:13:24.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Online(Kredi Kartı ile) Araç Borcu Ödeme başlıklı makalemizde Araç Borç Ödeme, Ödeme ve Online Borç Ödeme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

Kategori: Araç Sorgulama

Etiketler: Araç Sorgula, Tramer, Tramer Sorgulama