Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç Sorgulamaya Neden İhtiyaç Duyulur?

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç sorgulama, devletin sanal ortamda, araçlarla ilgili hemen hemen her bilgiyi, belli kriterleri aratarak sonuç almamızı sağlayan sistemdir. Bu sebeple, sorgulamak istediğimiz aracın öncelikle plakasını bilmemiz gerekmektedir. Ardından da araç sahibinin T.C. kimlik numarası, aracın trafiğe çıkış tarihi, aracın tescil tarihi, aracın şasi numarası, ruhsat serisi ve numarası gibi bazı kriterleri bilmemiz gerekmektedir. Bu kriterleri bilmemizdeki neden ise, keyfi araç sorgulamaların önüne geçmek, biraz da olsa araç sorgulama sisteminin ağırlaşmasını engellemektir. Aynı zamanda, sistemin kötüye kullanılmasının önüne geçmeye çalışmaktır.

Araç sorgulamada birçok amaç olabilir. Bir aracı niçin sorgulayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Mesela aracım motorlu taşıtlar vergisini öğrenmek istiyorsanız, internette bununla ilgili sorgulama sitesine girmeniz gerekiyor. Araç muayenesi ile ilgili bir site, size vergi borcunuzun olup olmadığı bilgisini veremez. Ya da tam tersi olarak, vergi borcunu öğrenebileceğiniz site, aracınızın muayene tarihini size hatırlatamaz. Bu sebeple sorgulama yapacağınız sorgulama türünün web sitesini bulmalısınız. Bunu bulduktan sonra sizden bazı bilgileri girmeniz istenecektir. Bu bilgiler, aracın tescil tarihi, araç sahibinin vergi ya da T.C. kimlik numarası gibi, genelde araç sahibinin bileceği bilgilerdir. Bunun dışında, aracınıza ait bir cezanın tahakkuk edip etmediğini de yine bu sorgulamalarla bulabilirsiniz. Bunun için, yine ilgili siteye gidip, sizden istenecek olan şahsi bilgilerinizi, ilgili forma yazarak, sonuç alabilirsiniz.

Araç sorgulama bununla da bitmiyor. Cep telefonunuzdan kısa mesaj göndererek de bazı bilgiler edinmek mümkündür. Bunun için bazı şirketler, devletle beraber bir hizmet yürütebilir, vatandaşların bazı kimlik bilgileri ve araçları ile ilgili bilgileri satın alırlar. Bu bilgileri, kötüye kullanamadıkları gibi, aksi bir durumda ciddi bir sorumluluk altına girerler. Bu sebeple, satın alınan bu bilgiler, kullanıcıların istemesi durumunda, belli bir bedel karşılığı son kullanıcıya verilebilir. Ama tabi, paylaşılan bilgiler, kesinlikle 3. kişilerin kimliklerini ön plana çıkaracak türden bilgiler değildir. Örneğin bir araç satın alacak kişi, aracın daha önceden kayıtlara geçen bir kazası olup olmadığını öğrenebilir. Bunun için, bu bilgi paylaşımını yapan kurumun sunmuş olduğu SMS, internetten sorgulama gibi hizmetlerden faydalanarak, bunu ücretli ya da ücretsiz olarak öğrenebilir. Bunun dışında, yine son kullanıcı, bir araç alacağı zaman, aracın vergi borcu olup olmadığını ya da rehinli, çalıntı olup olmadığını öğrenebilmektedir. Hatta aracın renginde, kayıt dışı bir oynama varsa, bu da ilgili sorgulama sonucu, kullanıcının karşısına çıkacaktır.

Araçlarla ilgili hemen her bilgi yasal olarak kayıt altına alınır. Özellikle trafik kazalarından sonra tutulan raporlar, devlet arşivlerinde saklanır. Kazaya karışan araçla ilgili bilgiler, bu sorgulamalar sonucu yine karşımıza çıkabilir. Kazaya karışan bir aracın, “nereden darbe aldığı, kazaya nasıl karıştığı” gibi önemli bilgiler, kaza tutanaklarında yer alır. Ve bu tutanaklarda, ilgili aracın kazaya karıştığı, plaka bilgisi girilerek kaydedilir. Böylece araç satın alacak kişiler, bu bilgileri, dolaylı da olsa, öğrenebilmektedirler. İnternetten araç sorgulamanın avantajları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz: https://www.aracsorgulama.org/arac-sorgulama-nedir-internetten-arac-sorgulamanin-avantajlari-nelerdir/

Originally posted 2014-12-06 10:41:22.

Bir önceki yazımız olan Araç Sorgulama Neden Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kategori: Araç Sorgulama