Araç Sorgulama Neden Yapılır?

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç Sorgulama Neden Yapılır?Araç sorgulama, aracı olan herkesin, araçları ile ilgili bilgilerini, devletin izin verdiği ölçüde yayınlaması ve bu bilgilere erişim için bazı özel bilgilerin(T.C. kimlik no, plaka no gibi) girilerek, bilgi sahibi olunmasını sağlar. Araç sorgulama birçok nedene bağlı olarak yapılabilir. Örneğin aracınıza ait bir trafik cezası olup olmadığını bu sorgulamalar sayesinde öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, trafik cezasını öğreneceğiniz sorgulama sitesini ziyaret edip, kişisel bilgilerinizi doldurarak sonuçların karşınıza çıkmasını beklemek. Ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemek istiyorsunuz ve tahakkuk eden vergi borcunuzu bilmiyorsunuz. Bunu öğrenmek için, vergi dairesinin internet şubesini ziyaret edebilirsiniz. Burada, yine araç plakanızı, T.C. kimlik ya da vergi numaranızı, aracınızın tescil tarihi gibi bilgilerinizi girip vergi borcunuzu öğrenebilir, hatta ödemesini bile yapabilirsiniz.

Araç sorgulama, günümüzde oldukça sık yapılan bir sorgulama tipidir. Özellikle emniyet güçleri bu sorgulamayı sıkça yaparlar. Örneğin polisler, alınan bir ihbar üzerine, şüphelendikleri aracın çalıntı olup olmadığı, araç sorgulaması ile öğrenebilirler. Bunu, bizler de öğrenebiliriz. E-Devlet üzerinden, bize ait kimlik ve şifre bilgileri ile giriş yapıp, istediğimiz aracın plakasını girerek aracın çalıntı olup olmadığını öğrenebiliriz. Bunun yanında aracın markasını, model yılını hatta rengini ve rehinli olup olmadığını bile öğrenebiliriz.

Araç sorgulama ile ulaşabilecek çok bilgi vardır. Bunlar, aracın motorlu taşıtlar vergisinin ödenip ödenmediği, muayenesinin zamanında yapılıp yapılmadığı, motorlu taşıtlar vergisinin ödenip ödenmediği, aracın sigortasının yapılıp yapılmadığı(sigortası olmayan araçların, trafik ekiplerince bağlanacağını unutmayın.), kaskosunun durumu gibi bilgilerdir. Bu belgelerin eksik olması da araç sahibini mali bir yükün altına sokar. Bunları önlemek için de insanlar kendi kendilerine sorgulama yapıp, bir cezai yaptırıma uğramamak için bunları kontrol edebilirler.

Aracınız, araç sorgulamaya tabi olabilmesi için aracınızın kayıt altına alınması gerekir. Aracınızı kayıt altına almak, yani bir başka deyişle tescil ettirmek, sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yaptırmadığınız takdirde hem olası bir durumda aracınız hakkında bilgilere ulaşamayacaksınız hem de ciddi cezalarla karşı karşıya kalabileceksiniz. Bu yüzden aracınızı ilk aldığınızda, tescil işlemlerini ihmal etmeyin(tescil işlemleri, genelde aracın alındığı bayi tarafından yapılır. Ama yine de siz, ilgili belgeleri kontrol etmekten kaçınmayın).

Araç sorgulamalarınızı yaparken, genelde sizden bir form doldurmanız istenir. Buraya, plaka, vergi no, T.C. kimlik no gibi bazı bilgileri girmeniz istenir. İstenilen bilgilerden birini ya da birkaçını eksik bırakırsanız, istediğiniz sorgulamayı yapamayacağınızı ve haliyle de bir sonuç alamayacağınızı unutmayın. Bu yüzden ilgili sorgulama için, sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun. Siz de internetten ya da mobil telefonunuzdan(3G desteği ile ya da kısa mesaj servisleri ile) istediğiniz zaman ve herhangi bir sebep için araç sorgulaması yapabilirsiniz. Yeter ki sorgulama yapmak için elinizde istenilen bilgiler hazır bulunsun.

Originally posted 2014-11-21 10:32:11.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Araç Sorgulama Nedir? İnternetten Araç Sorgulamanın Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde Araç Sorgulamanın Avantajları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

Kategori: Araç Sorgulama