Araç Sorgulama Nedir? İnternetten Araç Sorgulamanın Avantajları Nelerdir?

Araç Sorgulama Nedir? İnternetten Araç Sorgulamanın Avantajları Nelerdir?

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç Sorgulama Nedir? İnternetten Araç Sorgulamanın Avantajları Nelerdir?Arabaların(araçların), devletin paylaştığı bazı bilgileri, araçla ilgili bilgileri girerek(plakası, tescil tarihi, trafiğe çıkış tarihi, şasi numarası, T.C. kimlik numarası gibi), onlar hakkında bilgi almaya çalışma işlemine araç sorgulama denir. Araç sorgulama, internet üzerinden yapılan bir işlemdir. Eskiden birer lüks mal olarak görülen araçlar, şimdilerde ise ihtiyaç olarak görülmektedir. Öyle ki, artık araçlar, günümüzde daha sıkı bir denetime tabi tutulmaktadır. Bu denetimlerden bazıları, aracın trafiğe kayıtlı olup olmaması, muayenesinin zamanında yapılıp yapılmadığı, sigortasının mevcut olmadığı gibi daha birçok zorunlu kritere sahip olması gerekir. Bu kriterlerin de olup olmadığını öğrenmek için araç sorgulama sisteminden faydalanırız.

Bu sistem, eskiden sadece ilgili kurumların erişimine açıkken şimdilerde ise halka da açılmıştır. Böylece şeffaf bir sorgulama sistemi oluşturulmuştur. Bu durum, halkın, aracı ile ilgili bilgileri, belli başlı bazı sorgulama kriterlerini(plaka no, tescil tarihi, T.C. kimlik numarası gibi) girerek, öğrenebiliyor.

Örneğin, aracınızın vergi borcu olup olmadığını öğreneceksiniz. Vergi dairesinin web sitesini ziyaret edip, ilgili sorgulama sayfasına gelerek vergi borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da bir araç satın alacaksınız. Bu aracın kaza yapıp yapmadığını öğrenebileceğiniz bir sorgulama sistemi bile mevcuttur.

İşte tüm bu bilgi alışverişi, araç sorgulama adı altında toplanmıştır. Bu sayede insanlar, hem kendi araçları hem de başkalarının araçları hakkında çoğu bilgiye, araç sorgulama ile ulaşabilmektedir. Bu aynı zamanda, insanlara zaman da kazandırır. Çünkü eskiden, sadece ilgili kuruluşlar bu sorgulamayı yapabilirken, şimdilerde insanlar internet üzerinden istedikleri anda bu bilgilere ulaşabilmektedirler. Hatta öyle ki, en basitinden bir motorlu taşıtlar vergisini bile insanlar eskiden ne kadar yatıracaklarını bilemezlerken, şimdi bunu hem öğreniyorlar hem de isterlerse kredi kartı bilgileri ile bu vergilerini ödeme imkanına sahip oluyorlar.

Araç sorgulama, birçok avantajı da beraberinde getirir. Yukarıda kısaca değindik, tekrardan yazalım. Örneğin zaman bakımından oldukça tasarruf etmemizi sağlar. Birçok bilgiye ayrı ayrı yerlerden ulaşmak yerine, tek bir yerden ulaşma imkanı verir. Mesela bir vergi borcu öğrenmek için vergi dairesine gitmek ya da bir araç alacağımız zaman bunun kazalı olup olmadığını öğrenmek için karakola gitmek yerine, internet üzerinden hızlı ve kolayca, bu bilgileri öğrenebiliriz. Bunun aksi bir durumu olsaydı, hem vergi dairesine hem de karakola gitmek için saatlerimizi harcayacaktık. Bunun dışında bir diğer avantaj ise, internette saniyeler içerisinde yapabileceğimiz bir işlemi, ilgili kurumlara gidip yapmak istesek, bir de sıra beklememiz gerekecek. İnternetten araç sorgulamanın avantajları da kısaca bunlardır.

Unutmayın, elinizin altında interneti olan bir bilgisayar ya da cep telefonu varsa bu tür araç sorgulamalarını rahatlıkla ve kolayca yapabilirsiniz. Siz de sitemizdeki diğer makaleleri okuyarak bunların nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olabilir, her türlü araç sorgulamasının nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Originally posted 2014-11-16 10:23:36.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan KGS Sorgulama başlıklı makalemizde KGS Geçiş İhlal, KGS Geçiş İhlalleri Ödeme ve KGS Sorgulama hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

Kategori: Araç Sorgulama

Etiketler: Araç Sorgulamanın Avantajları