Araç Sorgulama Yöntemleri, MTV sorgulama, gib.gov.tr sorgulama, e-devlet

13 Nisan 2020 0 Yazar: Editör

Araç Sorgulama Yöntemleri

Araç Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Araç Sorgulama Yapmak istiyorsunuz ancak araç sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ya da Araç Sorgulama için hangi siteleri kullanmanız gerekiyor öğrenmek istiyorsanız yazının devamı size yol gösterecektir.

Araç Sorgulama yapmak için şuan iki yol bulunmaktadır. Bu yöntemleri araşığada sırası ile açıklayalım:

  1. Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi sitesi olan İnternet Vergi dairesini kullanarak MTV sorgulama kısmından araç plakası, t.c kimlik no ve araç tescil tarihini girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. gib.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra orada internet vergi dairesi kısmını seçiniz. Burada mtv sorgulama linkine tıklayarak açılan sayfaya bilgilerinizi girin ve sorgulama butonuna basın. Araç Sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.Bu sorgulama türünün avantajı herhangi bir kullanıcı adı ve şifresine gerek duyulmadan araç plakası ile sorgulama işlemini yapabiliyor olmanızdır.
  2. İkinci araç sorgulama yönteminde ise; Devletin kısa yolu olan turkiye.gov.tr adresi kullanılabilir. Ancak bu sistemin kullanılabilmesi için bir kimlik doğrulaması yapılmaktadır. e-devlet kimlik doğrulaması yapmak için size en yakın PTT şubesinden e-devlet kullanıcı adı ve şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresini sms yolu ile de eğer gsm şirketiniz destekliyorsa alabilirsiniz. E-Devlet şifresi almak için yapmanız gerekenleri sitemizin e-devlet araç sorgulama kısmından detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra araç plakasını girerek araç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Diğer bir araç sorgulama yöntemi de sms ile araç sorgulamadır. 5664’e cep telefonu mesajı göndererek araç sorgulaması yapabilirsiniz. SMS ile Araç Sorgulama detayları sitemizde detaylı olarak anlatılmıştır.

Yukarıda saydığımız bu üç yöntem ile araç sorgulama işlemleriniz sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hangi yöntemin size uygun olduğunu seçmek olacaktır. Bu yazımızda Araç Sorgulama Yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Araç Sorgulama Yöntemleri

Originally posted 2011-12-17 12:26:19.

Trafik ile ilgili bir önceki yazımız olan Online(Kredi Kartı ile) Araç Borcu Ödeme başlıklı makalemizde Araç Borç Ödeme, Ödeme ve Online Borç Ödeme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Araç Sorgulama, Plaka Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Trafik Cezası Ödeme, Tramer, OGS Sorgulama işlemlerine gerek duymadığınız günler dileriz.

Kategori: Araç Sorgulama

Etiketler: Araç Sorgulama Yöntemleri, e-devlet, gib.gov.tr sorgulama, MTV Sorgulama