Benzin Pompası Arızaları Nelerdir?

Benzin Pompası Arızaları Nelerdir?

5 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Benzin Pompası; Araçlarda bulunabilecek en önemli ve kritik parçalardan biri de yakıt pompasıdır. Motordan yakıtı emen ve motorun çalışma durumuna göre uygun şekilde karbüratöre veya enjektörlere ileten otomobil kısmıdır. Genellikle benzin pompası veya yakıt pompası olarak adlandırılır. Benzin pompası benzinli ve LPG’li araçlarda bulunur ve dizel araçlarda buna dizel pompa denir.

Benzin pompasının çalışma prensibi benzinli araba Aracın kontağı açıldığında pompalar 1-3 saniye boyunca çalışır ve bir basınç oluşturur. Ardından, marşa basıldığı andan itibaren, bu basınç kuvveti ile yakıtı motora gönderir ve araç çalışmaya başlar. Bir benzin pompası arızası durumunda, araç genel olarak çalışmayacaktır ve sadece marş motoru boş bir ses duyacaktır. Gaz pompası, motor çalışırken sürekli olarak devreye giriyor.

Günümüzde iki tip yakıt pompası bulunmaktadır. Birincisi mekanik tip bir benzin pompası, diğeri ise elektrikli tip bir benzin pompasıdır. Son modellerde, motor sistemleri şimdi karbüratör yerine enjeksiyon tipi teknolojik ürünler kullanıyor. Sonuç olarak, yeni model araçlarda teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak, araçlardaki yakıt pompaları elektrikli hale getirildi. Genel olarak, elektrikli araçlar 2000 yılından sonra tüm araçlarda kullanılmaktadır. Elektrikli benzinli pompaların tercih edilmesinin nedenleri arasında emniyet, uygun yakıt tüketimi ve tasarruf, uzun ömür, güçlü performans ve çok düşük gürültü seviyeleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, elektrikli benzin pompaları mekanik tip benzin pompalarına göre daha ekonomiktir.

Semptomlar neler?

En önemli semptomlardan biri, eğer pompa tamamen durursa, motoru durduracak ve motora yakıt veremediğinden tekrar çalışmayacaktır.

En kolay yöntemlerden biri, motor marş etmeye başladığında başlar ancak çalışmazsa, iki sebep vardır. Ya benzin taşıtın içine girmiyor ya da yanmıyor, bu yüzden aracı sessiz bir ortama alıp benzin pompasının arızalı olup olmadığını görmek için ateşlemeyi dinlememiz gerekiyor. Aracın arkasında vızıldama şeklinde kısa aralıklarla bir ses varsa, benzin pompasında bir arıza vardır.

  • Yanlış ateşleme, yüksek hızlara ulaşamama veya gaz tüketmeme gibi problemler hatanın belirtileridir.
  • Rölenin arızası varsa, sigortanın atması, bağlantı kablolarının ve soketlerin gevşetilmesi durumunda kopma ile temasa geçin.
  • Yeni nesil otomobillerdeki teknoloji sayesinde, yakıt basıncı sürekli ölçülür, böylece gaz pompasının arızası artık kolayca belirlenir.
  • Yakıt tüketiminde belirsiz bir artış var.
  • Aracın çalıştırılmasına rağmen belirli bir mesafede boğulur veya başarısız olursa.

Benzin Pompası Arızası Nedeni

Genel olarak, bozulması kirli olması nedeniyledir. Benzin deposunda pas, tortu, toz, katı partiküller gibi kir varsa, pompayı kırabilir, filtreyi tıkayabilir ve pompanın yanmasına neden olabilir. Bu nedenle, benzin pompasının temiz tutulması gerekir ve kaliteli yakıt önemli bir faktördür. Diğer bir faktör ise aracın çok az benzinle sürülmesidir. Bu genellikle Lpg kullananlara olur.

Bu durumu önlemek için depodaki benzinin oline oranında tutulması önemlidir, yani çeyrek tanktan daha az olmamalıdır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.