Ehliyet Sınavı hakkında bilgiler

Ehliyet Sınavı hakkında bilgiler

19 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

  Ehliyet Sınavı  Araba sürmek, trafiğe girmek isteyen her birey, için başlangıç noktasıdır.  2012 yılı MEB tarafından yapılan sınavlar çok basit bir sistemde geçiyordu. Yazılı sınavı geçen birçok kişi, aracı sadece kaldırarak direksiyon sınavını geçti. Günümüzde staj belgesi başvurusu yapılmakta olup, ehliyet almaya hak kazanan kişilerin 2 yıllık bir süre yerine 100 puan ceza limiti üzerinden toplam 75 puan alması gerekmektedir. Bu bağlamda, aracı resmi olarak kullanmak isteyenler için ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ehliyet Sınavı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ehliyet sınavı teorik ve pratik olarak iki aşamada gerçekleştirilir. Teorik bölüm 50 sorudan oluşmaktadır ve ilk aşamadan geçmek için çok önemlidir. İlkyardım, Trafik ve Motor kategorilerinde, sürücü adayları toplam 50 sorudan en az 35’ine cevap vermelidir. 2018’de geçen elektronik sınavlar sayesinde, sürücü adayları artık sınavdan hemen sonra puanlarını okuldaki bilgisayardan sorularını çözerek öğrenebilirler. Ehliyet sınavı için dikkat edilmesi gereken hususların incelenmesi;

  • Önceki yılların teorik sınav kitapçıkları kesinlikle incelenmelidir. Bir önceki yılın sorularını inceleyerek bile yüksek bir puan alabilirsiniz. Genellikle, 2 yıllık sınavların sorularının karıştırılmasıyla yeni bir kitapçık oluşturulur. Bu nedenle, derslere katılmamış olsanız bile, geçmiş yıllarda ortaya çıkan sorularla sınavı geçebilirsiniz.
  • En az 30 dakika önce test merkezinizde olmaya çalışın. Sınava başlandığı andan itibaren, hiçbir kimsenin girişine izin verilmez. Özellikle e-sınavda bu konuya özel önem verilmektedir.
  • Sürücü adayları, teste gelmeden önce kimlik belgelerini kontrol etmelidir. Kimliksiz girişin kesinlikle yasak olduğunu size hatırlatmak isteriz.

Direksiyon sınavı

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Neredeyse sürücü adaylarının çoğunluğu başarılı bir şekilde yazılı sınav bölümünü geçmektedir. Yönlendirme sınavı, sürücülerin trafiğe uygun olup olmadıklarını veya araç kullanma yeteneğine sahip olup olmadıklarını ölçmek için en etkili yöntemdir. Yeni düzenleme ile yönlendirme sınavı birçok aşamadan oluşuyor ve sürücü adayları genel olarak başarısız olabilir. Sürücü kurslarında ortalama 14 ila 16 saat sürüş eğitimi verilir, Bu bölümde, direksiyon sınavı için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalışışacağız;

  • Sürücüler araçlarına ilk girişte sürücü emniyet kemerlerini takmalı, koltukları ayarlamalı ve aynaları buna göre ayarlamalıdır.
  • Gerekli ayarlardan sonra kalkış yapılabileceğine dair bildirim geldiğinde kalkış yönüne doğru sinyal verilmelidir. Sinyalleri 2 kez unutan adayların sınavları iptal olduğunu hatırlatmak isteriz.
  • Trafik işaretleri ve işaretçileri, kırmızı ışıklı uyarı yerlerine kesinlikle uyulmalıdır.
  • Şehir ve test yerleri için belirlenen hız sınırları dikkate alınmalıdır. Hız sınırı aşılamaz, düşük bir seyir yapmamalıyız.
  • Heyecan, sınavda hataya yol açacak en kötü şeylerden biri olacak. Bu nedenle, heyecandan uzak durmaya ve kurallara uymaya çalışın.
  • Park, testin pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, park etmeden önce eğitmenin tavsiyelerine uymaya çalışın.
  • Testi yapmadan önce son kez, bagaj bölmesinde ne olması gerektiğini, motor kaputu içindeki parçaları ve direksiyon göstergeleri üzerindeki parçaları bulmaya çalışın.

Pratik, direksiyon sınavı için oldukça önemlidir. Ehliyete yazılan her sürücü adayı, olabildiğince pratik yaparak araçları yakından tanımalı, trafiği yakından deneyimlemelidir. Daha önce hiç araç kullanmamış, ilk sürüş deneyimini sürücü kursu arabası ile yapan kişiler, ehliyet alana kadar farklı bir araç ile sürüş yapılması kesinlikle önerilmiyor. Her aracın debriyaj ayarında biraz farklılık bulunduğundan dolayı değiştireceğiz her araçta ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. Sınav arasında da sorun yaşamamak adına alıştığınız araş dışında bir araç ile pratik yapmak sizlere zara getirebilir. Yazımızın tamamında genel olarak ehliyet sınavında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere iyi bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.