Ehliyet Sınavı için Giderken Almamız Gerekenler

Ehliyet Sınavı için Giderken Almamız Gerekenler

15 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Ehliyet sınavı

Ehliyet Sınavı Sürücü adayları içim çok önemlidir.Ehliyet sınavı sonrasında milyonlarca trafiğine katılacak insan var. Adaylar mutlaka bu süreçten geçmelidir. Teorik olarak, sürücü kurslarında birçok alanda ders alan öğrenciler, uygulamalı direksiyon dersleriyle trafiğe çıkma konusunda kendilerini geliştirerek tecrübe kazanırlar. Sürücü belgesi almak için yapılacak sınavlar 2 farklı bölümde gerçekleştirilmektedir. Yazılı sınavlar ve sürüş sınavları. Yazılı sınavlar üniversite sınavlarından farklı değildir. Bu yazımızda, ehliyet sınavına giderken ne almamız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yazılı Sınava Girerken Neler Yapmalıyız?

Sürücü ehliyeti sınav sisteminde yapılan değişiklikler nedeniyle, şu anda yazılı sistemde iki farklı yöntem var. Test şeklindeki test ile birlikte, e-test şimdi bazı şehirlerde ilk adımı tamamlamak için kullanılıyor. Klasik sınava girmeden önce almamız gerekenler hakkında konuşursak;

  • Sınava girecek sürücü adaylarına sınav giriş belgesi
  • Adayların sınava girmeden önce kimlik veya pasaport sahibi olmaları gerekir.
  • Kimlik ve pasaport soğuk damgalanmalıdır. Kimlik belirleme yerine, sürücü adayları evlilik cüzdanlarını, öğrenci kimlik kartlarını veya işyeri kimliklerini gösteremezler.
  • Adayların sınava girmeden önce HB2 koyu yumuşak kurşun kalem ve silgi getirmesi gerekir.

Elektronik sınavlarda e-sınav olarak durum farklıdır. Sürücü adayları kendilerine iletilen soruları bilgisayar üzerinden cevaplayabilecekleri için sınava giriş evraklarını ve kimlik belgelerini almaları yeterlidir.

Ehliyet sınavı sonrası

Ehliyet Sınavı sonrası Sürücü adaylarının ehliyet almasını sağlayan son aşama sürüş testidir. Bu sınavda başarılı olan adayların ehliyetlerini alabilecekleri ve elenen adayların tekrar direksiyon sınavına girmeleri gerekir. Sınavın belirli bir yeri ve tarihi olan adayların sınava girmeden önce kimlik belgelerini almasına izin verilir. Adaylar için gereken tek belgenin kimlik belgesi olduğunu belirtmek istiyoruz, çünkü sınavlara giriş için kağıt yok. Bu makalede ehliyet sınavına giderken ne almamız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.