Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

13 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Yeni sistem ehliyet sınavı öğrenciler için birçok yönden zorlaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimlerini başarıyla almış ve sürüş tecrübesi olan kişilere ehliyet vermeye çalışıyor. 2012’den önceki sınavlarda, sürücü adayları kolayca ehliyet alabilirlerdi. Yönlendirme sınavlarının uygun bir şekilde yapılmadığı dönemlerde meydana gelen düzinelerce kaza nedeniyle ehliyet sınav sisteminde değişiklik yapıldı. Bu makalede, birçok sürücü adayının sürüş testi sırasında rampa çıktısı ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ehliyet Sınavında Rampa Çıkışı

Yeni sistem ehliyet sınavlarında adaylar artık düz bir yolda sınav yapmıyorlar. Sınavlar, rampaya tırmanma, geri dönme, L geri dönme, park etme gibi birçok aşamadan geçerek tamamlanır. Özellikle, rampa çıkışı, birçok adayın sınavda kalmasına neden olan en büyük rol olarak gösteriliyor. Bu aşamada, adayların;

  • Aracın gücünü ve performansını etkileyen tüm sistemler hızlanma sırasında kapatılır. Özellikle, klimanın başlangıç ​​gücü üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bilmelisiniz.
  • Dışarı çıkmadan önce, kesinlikle çıkış yönünde sinyal vermelisiniz. Her şeyi doğru yapsanız bile, testi geçemezsiniz sinyal vermezseniz.
  • İlk başta bir rampa çıkmak zor olabilir. Yönlendirme dersi alırken, öğretmeniniz tarafından verilen talimatlara aynı şekilde uymalısınız. Bildiğiniz gibi, araçlarınızı rampa ve eğim gibi yerlerde yarı kavrama ile kaldırmanız gerekir.
  • Bir ayağı frende iken diğer ayağı yavaşça debriyajdan kaldırın.
  • Aracın sesindeki değişimi fark ettiğinizde, diğer ayağınızı frenden çekerken aracın hareketine dikkat edin. Rampa çıkış bölümünü tamamlamak için gaza yarım debriyaj ile basın.

Rampa çıktısı ve ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Araba sürerken şehirdeki hız sınırlarına uyan ve sinyalleri unutmayan insanların başarılı olduğunu göreceksiniz. Rampa dışında, sürücü adaylarını zorlayacak parkın tek kısmı. Tüm sürücü adayları arabayı bir kerede park alanına yerleştirmek zorundadır. Tüm aşamaların doğru yapılması gerçeğine rağmen, park edemeyen kişiler tekrar sınava alınırlar.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.