Ekspertiz Arabalara Zarar Verir Mi?

Ekspertiz Arabalara Zarar Verir Mi?

5 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

2. el araba Otomobillerin motor gücü, tahmini motor kilometreleri, karoser testi, fren testi ve süspansiyon testi yaptırmak. araçlara zarar verir mi? Bu testlerin doğruluğu nedir?

Karoser Testleri

Değerleme şirketleri, taşıtların kontrolünde üst yapının durumunu, boya koşullarını ve üst yapının değişen durumunu test eder. Bu testler, aracın kaporta üzerinde bir boya ölçüm cihazı ile yapılır. Her cihazın farklı bir boya eşiği vardır. Bu uygulama arabalar için hasar oluşturmaz. Bununla birlikte, bu cihazlar üstyapı üzerine kaydırılmışsa, taşıt üstyapısında çiziklere neden olabilir.

Dyno Testleri

Dyno testi, otomobillerin motor gücüne, aracın kalan motor ömrüne ve varsa motorun arızasına bakar. Expertiz şirketleri bu testleri arabanın motor çıkışına veya aracın tekerleğine verdiği güç miktarına bağlı olarak hesaplayabilirler. Fabrika verilerine kıyasla, güç kaybı belirlenir. Motorun hangi hızda ne kadar tork ürettiğine bakmak ve transfer sırasında yaşanan kayıpları görmek önemlidir. Dyno testi yapılırken araçların emniyetli bir şekilde sabitlenmesi gerekir. Bu testte uygulanan araçlar, aracın tekerleklerin altında rölantide kalmasına izin veren cihazlardan çıkarsa, bir kaza meydana gelebilir. Bunun dışında, zararı yoktur çünkü çok kısa bir testtir.

Uzman kontrollü yapılmalı.

Fren testi

Otomobilin fren ömrünü, fren balatalarının ve fren disklerinin ömrünü kontrol eder. Bu testlerde dört tekerlek, frenleme kuvveti, fren kısıtlayıcı, fren sırasındaki denge durumu, pedal kuvveti ve abs öncesi frenleme durumunu kontrol eder. Fren testleri, yalnızca fren balatası nedeniyle aracın fren balatası ve fren diskinin ömrünü azaltır.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon testi, aracın süspansiyon ömrüne, sertliğine ve dayanıklılığına bakar. Süspansiyonların sağlamlığına bakar, aracın tekerleklerinin altında durur ve titreşimler verir. Bu test, fren durumunda süspansiyon hareketlerini inceler. Bu testlerde otomobiller zarar görmez. 2.Araba uzman firmalarınca detaylı incelendiğinde dikkat etmeniz gereken bir araç. Bu testler kesin değil, yakın. Ancak, uzmanlık firması seçerken dikkatli olunmalıdır. Testlerin doğruluğu uzmanlıktan firmalara değişir. Kaliteli ve güvenilir şirketlere danışılmalıdır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.