Engelli Yoluna Park

Engelli Yoluna Park

21 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Engelli yoluna park etmiş araçlar için ne kadar ceza?

  • 61/1-o Trafik Kanununa göre, yoldaki engelli araçlar için ayrılmış park yerlerinde park edenlere 280 TL (2019 artışa göre hesaplanan) ceza uygulanır. Bu ceza, araç sürücüsüne 10 ceza puanının yanı sıra mahsup edilir.

  • Yaya yollarında park cezası 108 TL olup, bu kurala uymayan sürücüye 10 ceza uygulanır.
  • Yaya geçidi ve Engelli Rampa Otopark araçları, park yasağına aykırı olarak trafik polisi tarafından çekilir. Giderler ödenene kadar araçlar teslim edilmez.

Engelli Yoluna Park gibi bir sosyal sorumsuzluk durumunda, engelli bir kişinin aracımızı park ettiğimiz yerden geçmesinin finansal cezadan daha zor olacağını unutmamalıyız. Ya da yaya geçidini kullanacak bir kişinin yolu bir yerden diğerine geçip bir kazaya neden olabileceğini aklımızda tutmamız gerekir.

Yaya geçidi ve kaldırıma park eden sürücüleri nerede şikayet edebiliriz?

Yaya Geçidi, Engelli Rampası veya Kaldırıma park edenleri 155 ve trafik polisine şikayette bulunursanız, araçlar çekilecektir.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.