HGS Ve OGS Nedir?

HGS Ve OGS Nedir?

22 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

HGS Ve OGS nedir;Ulaşım, devletin vatandaşlarına sunduğu en önemli hizmetlerden biridir. Büyük şehirlerdeki yavaş trafik hızı insanlar için zaman kaybıdır. Bu zaman kaybını önlemek ve vatandaşların daha rahat seyahat etmelerini önlemek için, köprülerden ve şehirlerarası otoyollardan durmadan geçiş yapmak için geçiş noktalarına kolay geçiş için HGS (HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ) ve OGS (Otomatik GEÇİŞ SİSTEMİ) sağlanmaktadır. İki transit sistemin amacı hızlı erişim sağlamak olduğundan, aralarındaki fark nedir? HGS kullanıyor musunuz? Veya OGS kullanmak dahamı avantajlıdır. Tüm bu soruların cevaplarını sizin için aradık.

HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ (HGS) VE OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ (OGS)

Hgs Booth

Şehirlerarası ulaşım için kullanılan otoyolların ön camlarına veya İstanbul’un Boğaziçi köprülerinden şehrin yoğun trafiğine yakalanmadan kolay ulaşım sağlamak isteyenler için tutturulmuş manyetik okuyucular  OGS olarak adlandırılmaktadır. Köprü ve otoyollardan geçen araçlar gişede ödeme yaparak geçmemektedir. Bunun yerine, zaman kazandıran RFID teknolojisi, tüm araç bilgilerini otomatik olarak algılamak için kullanılır. RFID teknolojisiyle, araçların ön camlarına yapıştırılan barkod, tezgahtaki bilgisayar sisteminin otomatik olarak ödeme yapmasını sağlar. OGS’den yararlanmak için, devlet tarafından belirlenen bankalara başvurmak ve belirli bir ücret ödeyerek OGS cihazını almak gereklidir.

HGS olarak OGS sistemi daha önce etkinleştirildi. 2012 yılında HGS, nakit parayla geçiş yapmamızı sağlayan KGS’yi karşılayan bir sistemdir. Gürültü kabinlerinde araç yoğunluğunu önlemek amacıyla uygulanan KGS yöntemi, trafikte fazlalığı önlemiştir.

OGS-HGS Geçiş Ücreti

HGS VE OGS arasında fark NEDİR?

Her iki sistem de araçları daha hızlı ve daha kolay erişilmesini sağlamayı amaçlıyor. HGS cihazları OGS’den biraz daha uygun bir fiyata alınır. HGS cihazı en fazla 8 yıl kullanılmasına rağmen, OGS cihazı en fazla 4 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Süresi dolmuş cihazın tekrar değiştirilmesi gerekir. HGS para yükleme işlemleri PTT’ye, PTT’ye ait karayolunun kenarlarında bulunan banka ve ATM’lerden yapılmaktadır.

Her iki sistemde de, yasadışı işlerde bulunan araç ve suçluları daha kolay yakalamak amaçlanmaktadır. HGS ve OGS ayrıca aracın boyutuna göre de değişiklik gösterir. Köprülerden ve otoyollardan ücret ödemeden geçmek isteyen insanlar, kendi yöntemlerine göre bazı yöntemler uyguluyorlar, ancak teknoloji sayesinde, bu araçlar çok kolay bir şekilde tanımlanıyor ve geçiş ücreti için ödeyecekleri ücretten çok daha fazla ödüyorlar.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.