Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir?

8 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Sürücüler uzun yolculukların yorucu olduğu deneyimine sahipler. Gaza sürekli basmak, fren yapmak, sollamak ve direksiyon kontrolünü uzun süre boyunca kullanmak gibi tüm dikkatlerini yola vermek, sürücülerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak tükenmelerine neden olur. Bu nedenle, sürücü ve yolcuları rahatlatmak için araçlara seyir kontrolü denilen özellik geliştirilmiştir. , Seyir kontrolü nedir?

Seyir kontrolü; Uzun yollarda araçların performansını ayarlamak, sürekli direksiyon, gaz ve fren kontrolü nedeniyle sürücü yorgunluğunu en aza indirmek ve araçların yakıt tüketimini azaltmak için keşfedilen bir araç özelliğidir. 1990’lı yıllarda ilk olarak lüks araçlarda ekstra bir özellik olarak kullanıldı. Günümüzde otomatik veya manuel şanzıman herhangi bir araca uygulanabilir. Aracın gaza basmak zorunda kalmadan istenen hızda gitmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem, direksiyon simidi üzerindeki bir düğme veya direksiyonun arkasındaki bir koldaki düğmeler tarafından etkinleştirilir.

fonksiyon

Seyir kontrolünün 4 farklı sensörü vardır: debriyaj, gaz, fren ve direksiyon. Bu sensörlerin, sürücünün takdirine bağlı olarak sistemi etkinleştirmesi ve devre dışı bırakması gerekir. Genel olarak, direksiyon simidi açık / kapalı, +/- ve sıfırlama butonları ayarlanır. Seyir kontrolü, Açık tuşuyla etkinleştirilir ve Kapalı tuşuyla devre dışı bırakılabilir. Aracın hızını artırmak için ayarlanan artı (+) tuşu ve hızı azaltmak için eksi (-) tuşu kullanılır. Hızı azalttıktan veya arttırdıktan sonra araç hızını tekrar orijinal hızına değiştirmek için Sıfırla düğmesini kullanabilirsiniz. Bu anahtarların adları araç modeline bağlı olarak değişebilir.

Seyir kontrolü

Özellikleri

Neredeyse tüm araçlarda, sistem 40 km / s hıza ulaştıktan sonra devreye girer. Direksiyon simidindeki +/- tuşu veya tutma kolundaki tuşlar ile hız 5 km / s artırılabilir veya azaltılabilir. Bu şekilde, sürücünün gaz pedalına sürekli basması gerekmez. Aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlar çünkü sabit hızda kalır.

Seyir kontrol sistemi Araç sürmenin en büyük avantajı sürücülere daha az stres ve yorgunluk vermesidir. Ayrıca, otoyollarda ve ana yollarda kullanıldığında ortalama% 25 yakıt tasarrufu sağlar.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.