Karlı Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sürücünün Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Karlı Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Sürücünün Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

7 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Kış soğuk, yağmur, kar ve buzlanmayı getirir. Bu zorlu iklim koşullarının üstesinden gelmek ve karlı havalarda sürüş Hadi birlikte bazı püf noktalarına değinelim.

Yol durumu: Öncelikle, iyi bir yolculuk için meteoroloji araştırılmalı ve seyahat edilecek yolların koşulları için Yollar ve Trafik Genel Müdürlüğünden bilgi alınmalıdır.

Far Kullanımı: Aracın ön farını ve stop lambalarını kontrol edin ve temizlemeyi unutmayın. Kışın daha sık karşılaşabileceğimiz sis olayları varsa aktif olarak sis farları kullanmak önemlidir.

Şoföre Uygun Kullanım Koşulları: sürücü karlı havalarda araç kullanımı Kendisini güçlü ve iyi hissetmesi en önemli konudur. Herhangi bir rahatsızlık varsa, birçok insanın bu kadar kötü koşullarda direksiyona geçmekten kaçınması en büyük önceliktir. Sürücü hazır hissediyorsa, kendisi için en uygun ortamı hazırlamalı ve havayı çok sıcak veya çok soğuk olmayacak bir seviyeye ayarlamalıdır.

Görüş için gözlük: Yola başlamadan önce, camların dengesi kontrol edilmeli ve herhangi bir çatlak veya kırılma olmamalıdır ve aşırı soğukluğun camlara daha fazla zarar verebileceği unutulmamalıdır. Pencerelerinizde bir sorun yoksa, bu tür zamanlarda temizliğin özen gösterilmesi fikriniz için önemlidir.

hız: Makalenin başında da belirttiğimiz gibi, kış kar yağdırır ve beraberinde buzlanır. Böyle meteorolojik durumlarda karlı havalarda sürüş hafif direksiyon manevraları ile daha yavaş ve sessiz bir sürüş.

Yavaşlama ve Durdurma: Buzlu, karlı veya ıslak zeminde aracı yavaşlatmanın veya durdurmanın en güvenilir yolu, fren yapmadan ve durma eğiliminden önce vitesi kademeli olarak indirerek durdurmaktır. Manuel şanzıman bunun daha rahat olmasını sağlar, ancak triptronik özelliklere sahip olmayan otomatik şanzıman araçlarında biraz daha karmaşık bir sistem vardır. Aracınız şanzıman beyni ile vites değiştirdiğinden, önce ayağınızın gazdan çıkmasına ve kendi sürüşünüzde çalışmasına izin verin. Frenlerde yapacağınız küçük dokunuşlar vites değiştirmede size yardımcı olacaktır. Elbette, dururken aracınızı durdurmak için fren kullanacaksınız, ancak araçla belirli bir mesafeden önce fren yapmak veya önünüzdeki durma hattında birçok olası kaza önlenecektir.

vites: İlk kalkış ve sonrası için özellikle kar ve buzda olmak üzere mümkün olan en yüksek vites tercih edilmeli ve motor devrini düşük tutmaya özen gösterilmelidir.

 

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.