Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır?

Karlı Havalarda Hangi Lastiklere Zincir Takılır?

26 Ekim 2019 0 Yazar: Editör


Karlı havada hangi zincirleri takar? Zincirleri takarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Zorlu kış aylarında aracımızda taşımayı unutmamamız gereken en önemli ekipman zinciridir. Bazıları, var ki kış lastikleri var, zincirler kış lastiklerinden daha fazla çekiş, fren mesafesi ve manevra kabiliyeti sağlıyor. Elbette, genellikle şehirde kullanmadığımız zincirler, dik bir tepe ile karşılaştığımızda bize yardımcı olacak. Zincire sahip olmama ve gerektiğinde kullanmama cezai yaptırım var. "Hangi lastikler karlı havalarda zincirlerle donatılmıştır? Durum durumu araç modeline ve çekiş şekline göre değişir.

Önden Çekişli Araçlarda Zincir Kullanımı: Aracımız önden çekişli bir araçsa, tabii ki sadece ön lastiklere tutturmamız gerekir, çünkü ön lastikler çekiş ve manevra sağlar. Bununla birlikte, arka lastikler frenleme sırasında sadece ön zincir takılıyken kayabilir. Tercihinize göre 4 lastiklerinize birden fazla zincir takabilirsiniz. Bazı testlerin daha güvenli olduğu söyleniyor.

Arka Çeki Taşıtlarında Zincir Kullanımı:Arkadan çekişli araçlarda daha karmaşık olan karlı havalarda, hangi lastiklerin zincirlerle donatılmış olduğu sorusu önden çekişli araçta bahsettiğimiz durumdan farklı değil, ancak önerilen çekiş gücünü sağladığımızdan beri arka lastikler üzerindeki arka lastikler, ön lastiklere bir çift ön lastik takılmalıdır. Tabii ki giyme şansın var, ama benim kişisel tercihim genellikle 4 lastik takmak.

4 × 4 Araçlarda Zincir Kullanımı: Bu tür araçlar zaten verimli bir çekiş avantajına sahiptir, ancak zincir zaman zaman gerekli olabilir. Bu noktada, 4 × 4 lastik tipindeki araç markası ve modeli gibi değişkenlere göre zinciri seçmeniz gerekir. Ancak 4 × 4 s'de, araçlarda kullandığımız zinciri kullanmamalıyız. 4 × 4 s zincirleri araba zincirlerinden farklıdır. Ancak, kesin olarak kesin bir kesinliği yoktur, ancak uzmanlar eğer 4 × 4 zincir takılacaksa, 4 lastiğe birden fazla zincir takılması gerektiğini söylüyor.

Hangi lastikler karlı havalarda zincirlerle donatılmıştır? Zincirin nasıl ve ne zaman takıldığını sorduğumuzda, zincir giyerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangi yol koşullarında zincir bağlı: Kar bulunan ve sertleşen buzlu yollarda tercih edilmelidir. Zincirin işlevi, aracımızdaki kış lastikleri yeterli diş derinliğine sahip olmadığı ve kavrama sağladığı zaman karlı ve buzlu bir yola monte etmemiz gerektiğidir.

Zincir nasıl yapılır? Yola çıkmadan önce bir zincir aldıysanız, kış başında bile, zinciri aracınızın lastik boyutuna göre satın alsanız bile hassas ayarlamalar yapmanız gerekir. Zincirdeki halkaların bağlantı ebatlarını lastik ebatlarına göre ayarlamalısınız. Ayarladığınız zinciri takmak için;

  • Zincir bağlantı halkasını lastiğin arkasına kaydırın.
  • Lastiğin arka tarafındaki halkayı, lastiğin üstüne sarın.
  • Geri bağladığınız zinciri gerin, bu gerginlik çok önemlidir.
  • Zincirin önündeki kalan bağlantı noktalarını bağladığınızda, bitirdiniz. Bu bağlantı sırasında bağlantı noktalarındaki çivilere lastiğinizle temas etmeyin.

Zaten ayarladıysanız zincir seti 2-3 dakikalık bir süreçtir. Bu işlemden sonra güvenle seyahat edebilirsiniz.

Zincir kullanmanın zararları: Buzlu ve karlı havalarda doğru zinciri seçersek, takımın gerilmesi sırasında bir hata yapmazsak, hasar neredeyse ihmal edilebilir. Ancak, asfalta zincirle gidersek, lastiğimiz ve kaporta bile zincirden zarar görebilir.

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.