Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

3 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Otomobil Sigortası ve Trafik Sigortası Kaza, yanma, hırsızlık veya bir aracın zarar görmesi nedeniyle politika sınırları dahilinde belirlenen aracın zararlarının ortadan kaldırılmasıdır. Trafik sigortası Taşıt bir kazaya karışmışsa, ilgili yasalarca zorunlu tutulan ve diğer tarafın mülküne ve ömrüne verilen zararları belirli sınırlar içinde kaldıran sigorta türüdür.

Neden kasko ve Trafik Sigortası Gerekli?

Trafikte herhangi bir sebeple kaza Yapma olasılığı kaçınılmazdır. Bu öngörmede hareket eden hükümet, zorunlu trafik sigortası ile   muhtemel bir kaza geçirecek olan kişiyi korumayı amaçlar. Ayrıca, kazayla üstesinden gelinemeyecek finansal yük bu şekilde önlenir.

Öte yandan, durum biraz farklılık gösterir. Diğer tarafın menfaati sigorta ile korunmaz. Herhangi bir kaza veya hasar durumunda, ait olduğu aracın hasarının tümünü veya bir kısmını kapatmak görevdir ve zorunlu trafik sigortası Ayrıca kapsanmayan hasarları ortadan kaldırmak da bizim yararımızadır.

Otomobil Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

  • Trafik sigortaları yasal olarak zorunlu olmakla birlikte, sigortacılık zorunluluğu yoktur. Trafik sigortası yoksa, araç trafiğe gidemez ve otomobil sigortası isteğe bağlıdır.
  • Bir kaza durumunda, trafik sigortası karşı tarafın hasarı düzenlemesine izin verirken, otomobil sigortası kendi aracınıza verilen hasarı ortadan kaldırmayı amaçlar.
  • Zorunlu Trafik Sigortası limitleri Her yıl yasa ile belirlenir. Casco’nun böyle bir yükümlülüğü yoktur. Araç sahipleri araçlarını farklı teminat ve fiyat sigorta seçenekleriyle güvence altına alabilirler.
  • Zorunlu trafik sigortasının kapsamı ve sınırı devlet tarafından belirlenir. Kanunda, kaza durumunda diğer tarafa verilen zararın veya hasarın tutarının karşılanacağı yazılmıştır. Kaskoda, sınırlar politika sahibinin takdirine bırakılmıştır ve yararlanmak istemediği konular hariç tutulabilir.
  • Çünkü Trafik Sigortaları karşılaştıkları riskler açısından daha düşük bir seviyededir. zorunlu trafik sigortası fiyatı Kaskodan daha düşük fiyatlı. Fakat otomobil fiyatları trafik sigortasından daha pahalıdır, çünkü korunmaktadır ve daha kapsamlıdır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.