KGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

21 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

KGS, Kartlı Geçiş Sistemi kelimelerinin başharflerinin kısaltmasından oluşan bir terimdir. KGS Amaç olarak, köprü ve otoyollarda gişelerden geçiş sırasında yaşanan yoğunluğu azaltarak, trafiğin hızlı bir şekilde akmasını amaçlamaktadır. Kartlı Geçiş Sistemi ile ilgili merak edilen bazı konulara sıkça sorulan sorular şeklinde deyinelim.

KGS Geçişi Nerelerde Bulunmaktadır?

KGS geçişini bütün köprü ve otoyolların çıkış gişelerinde kullanabilirsiniz. Otoyol ve boğaz köprülerinde bir süreden beri nakit geçişi yapılmamaktadır. Buralardan KGS ya da OGS kullanarak geçiş yapabilirsiniz.

KGS Sağlayıcıların Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

KGS hizmeti Karayolları Genel Müdürlüğünün sağladığı bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanabilmek için bir KGS Kartına sahip olmalısınız. Burada devreye bankalar giriyor. “KGS Kartı“nızı bu hizmeti veren herhangibir bankadan satın alabilirsiniz. Bankaların yükümlülüğü kartların dağıtılması ve kartlara bakiye yüklenmesi olarak belirlenmiştir.

KGS Kullanmanın Avantajları

Otoyol ve köprülerden KGS kullanarak geçişlerde %20 indirim uygulanmaktadır.

Geçişlerde para vermek ve para üstü bekleme olmayacağından geçişler daha hızlı sağlanmış olacaktır.

Trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlanmış olacaktır.

KGS Ücretleri-Fiyatları

KGS almak” için kullanabileceğiniz bankaların listesi aşağıda verilmiştir. Bu bankaların şubelerini ya da internet şubelerini kullanarak kartınız için başvuru yapmanız mümkün olacaktır. Ayrıca kartınıza bakiye yüklemek için aynı şekilde banka şubelerini ya da internet şubelerini kullanabilirsiniz.

  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Finans Bank
  • İş Bankası
  • Halk Bankası

KGS alma hakkı hangi araç sınıfları için geçerlidir sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. KGS kartını alabilecek araç sınıflar oldukça geniştir. Kısaca söylemek gerekirse, otoyola girme izni olan bütün araç türleri KGS Kartı alabilmektelerdir. KGS alırken ogs de alınan elektronik etiket bedeli olan 1 liralık ücret KGS alınırken ödenmemektedir. Yalnızca kart bedi olarak yukarıdaki bankalardan bazıları 1-5 lira arası ücret talep etmektedir. Ancak promosyon yapan bankalar bu ücreti de talep etmemektedir. Son zamanlarda Karayolları da TCK-KGS satış dolum hizmeti vermeye başlayarak yukarıdaki bankalar ile aynı hizmeti vermeye başlamıştır.

KGS Kartı Tek bir Araç için Geçerlidir

KGS kartları sadece bankaya bildirdiğiniz araç için kullanılmalıdır. Zira herhangi bir kaçak geçiş durumunda 10 kat cezalı geçiş ücreti uygulanacaktır.

 
 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.