Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

17 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

Kış, soğukların gelmesiyle birlikte geldi ve sürücülerin bazı özelliklere dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle kış lastiği Kategorideki en iyi lastiklerin nasıl seçileceği sorusu akla geliyor. Kış lastikleri standartları belirledi. Bu standartları öğrendikten sonra, aracınızla rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Araç Modeliniz Önemlidir

Uygun bir kış lastiği satın almak için öncelikle aracınızı tanımanız gerekir. Aracınızın üretildiği yıl, aracınızın markası ve modeli bilinmelidir. Ancak, lastikleriniz & # 39; uzunluk, ağırlık, kısacası, çok değerlidir.

Kış Lastiklerini Ne Zaman Takmalı

Otomobil gibi insanlar, mevsimine göre üzerinde değişiklik yapmalılar. Sert kış aylarında aracınız için yanlış olan lastikleri kullanarak hayatınızı tehlikeye atmayın. Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde kış lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Bu sıcaklıklar Aralık ve Nisan ayları arasında sabit değildir, ancak ortalama 7 derecedir. Kış aylarında lastiklerin bu aylar arasında menzile girmesi de zorunludur.

Standart Kış Lastiği

Yaz lastiğinin aksine, kış lastiklerinin soğuk havalarda lastiğin yumuşak ve esnek yapısını kaybetmeden kendilerini korumaları gerekir. Bu özelliği korumak için kış lastiklerinde özel bir kauçuk malzeme bulunur. Aracın zeminde durmasını sağlayan ıslak, soğuk veya buzlu hava koşulları. M + S kış lastiklerinin yanına yazılmıştır. İngilizce, çamur ve kar demektir. Ancak, bu işareti taşıyan tüm lastikler kış lastiklerinin anlamını taşımaz. Çünkü lastiğin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermez. Kış lastiği nasıl seçilir Soruyu cevaplamak için biraz bilgiye ihtiyacımız var. Kış lastiği belirli özelliklere sahiptir. Bunlar şöyle;

1) Aracın üreticisi tarafından tavsiye edilen kış lastikleri markaları ve bu markalarda satılan lastikler aracınızın büyüklüğüne, ağırlığına ve kaç km hıza bağlı olduğunu gösterir.

Bu bilgi, kullanım kılavuzunda veya satıcınızda bulunabilir.

2) Eğer araç üreticisi marka hakkında bir öneride bulunmamışsa, kış ve yaz lastiklerinin özellikleri aynı değerlere sahip olmalıdır.

3) Firma önermediyse, lastikler aynı boyutta ve genişlikte olabilir.

4) Lastik tarafından kaldırılacak yük seviyesi orijinalden aynı veya daha yüksek olmalıdır. Ancak, yük değeri daha az olmamalıdır.

5) Seçilecek lastik, kış lastiğinin sembolünü ve üretim tarihini içermelidir.

6) Kış lastiği sembolünden sonra, ıslak frenli ve yakıt tüketimi özelliklerine sahip lastik seçilmelidir. Bu teknik özellikleri seçtiğiniz lastik etiketinde bulabilirsiniz. Etiketin sağında ıslak yoldaki fren, solunda ise yakıt kullanımı bilgisi var.

7) Islak frenleme özelliği, 80 km hızla giden bir araç içindir.

8) Karlı havalarda lastik seçimi   Lastik basıncının ardından ayda bir kez ölçülmelidir. Çünkü soğuk hava basıncının etkisi oldukça yüksektir. Soğuk havalarda lastikteki gaz sıkıştırılır ve sıcak havalarda gazlar genişler.

9) Aracınıza taktığınız kış lastikleri aynı markadır ve ebatları sürüş güvenliği için daha iyi hale getirecektir.

Yukarıdaki bilgileri özetlersek, aşağıdaki sonuçlar elde edilir;

Kış lastiği etiketi, tüketicilere ve belki de bir kış lastiği seçerken içeriğinde eksik parçaların bulunduğu iddia edilmesine rağmen, mevzuat tarafından önerilen tek kılavuzdur. Kış lastiği alırken, sürücüler lastik etiketindeki üç özelliğe ve bunun yanı sıra fiyatına da bakmalıdır: fren güvenliği, lastik gürültüsü ve yakıt tüketimi. Fiyat için ilk tercihiniz olabilir, ancak yukarıdakileri görmezden gelmeden mevcut bütçeyi kontrol etmelisiniz. Uzun vadede yakıt tasarrufu ve güvenlik gibi kriterler konusunda karar vermenizde aktif rol oynar.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.