Kışın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

20 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

Kışın, daha kırılgan, hassas bir vücuda sahipsek ve her geçen gün sunduğumuz araçlarımıza istedikleri özeni ve bağlılığı göstermek zorundayız ve kendimize çok dikkat ediyoruz. Kış aylarında olsun veya olmasın, birincil önceliğimiz aracımızın tüm bakım ve donanımının sağlam olmasını sağlamaktır. Zamanında periyodik bakım yaparsanız, aracınızın don önleyici özelliğini kış bakımı için kontrol ettirmeyi unutmayın.

 • Lastikler:

  Kış aylarının en iyi kısmı olan kar, araç sürerken araçlarımıza ve lastiklerimize aynı tadı vermez, bu nedenle ilk önceliğimiz kış lastiklerine sahip olmaktır. Yetersiz sırt derinliği, lastiğin tutuşunu azaltır ve kış lastiğinin güvensizliğini sağlar. Kış lastiğinizin diş derinliği ile ilgili bir sorunu yoksa, hava basıncını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bunun nedeni, hava değişikliklerinin lastik basıncınızı kırabileceği ve tutuşunuzu azaltabileceğidir.

 • Silecek ve Cam Suyu:

  İkinci önemli konu ise, silecek lastiklerinin ömrünü sonbahar ve kış aylarında kullandığımız ön cam sileceklerimiz ve su bardağımızın ömrünü kontrol etmemiz ve silme işlemini tam olarak gerçekleştiremezlerse değiştirmeleri. Cam suyunda kışın silecek suyunuzun donmasını önleyen antifriz kullanmalısınız. Birçok insan su kullanmadan doğrudan üç mevsim antifriz kullanır. Aracınız için kapalı bir park yeri yoksa, sileceklerinizi parktan sonra kaldırmak her iki lastiğin de ön cama yapışmasını ve ömrünü kısaltmasını önler.

 • Akü Kontrolü:

  Kışın çalışmama probleminin en büyük sebeplerinden biri, aracın başlangıç ​​akım ihtiyacındaki artış ve akünün kimyasal yapısından dolayı mevcut enerjideki azalmadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, önümüzdeki zor günlerde küçük bir sürprizden kaçınmak için aracınıza girdiğinizde aracın kış bakımı Batarya şarj durumunu kontrol etmelisiniz.

 • Fren ve Debriyaj Pedi: Araba kış bakımıFren sistemi hatırlanması gereken en önemli konulardan biridir. Fren balatalarının buzlu yollarda daha stabil durması için kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca debriyaj pedlerini kışa hazırlayabilirsiniz, ancak aracımın otomatik olduğunu düşünmeyin, ancak bazı otomatik viteslerde hala debriyaj pedleri var.
 • Elektrik ve Aydınlatma Sistemi: Kışın bakım sırasında elektrik sistemini atlamayın, çok kısa bir ölçüm / test ile sızıntı kontrolü yapmak en iyisidir. Valizinizde boş yer varsa, yedek sigortalar ve ampuller, özellikle zor kış aylarında beklenmedik yerlerde size yardımcı olabilir.
 • Araçta Gerekli Olan Ekipmanlar: Aracınızda kesinlikle bir zincir olmalıdır. İlk yardım çantanız eksiksiz olmalı ve ilk yardım sırasında kullanılacak olan ilaçlar ve malzemeler yeni ve kullanılabilir bir seviyede olmalıdır. Akü kontrolünde bahsettiğim kötü sürprizlere rağmen, aracınızda akü şarj kablosu veya şarj cihazı bulunması iyi bir fikirdir. Olası durumlar için, aracınızda bir çekme halatı ve takoz bulunması, araç sürerken ve aracınızı park halindeyken size biraz rahatlama sağlar.
 • Bunlar, soğuk hava koşullarında aracı verimli kullanmak ve aracın direncini artırmak için alınması gereken önlemler. Araçlarının kışın bakımını ihmal eden bazı araç sahipleri, kış koşullarında araçlarındaki aksaklıklar nedeniyle 4-5 bin liraya kadar ağır faturalarla karşı karşıya kalabilir. Burada bahsi geçen püf noktalarına dikkat ederek kış aylarını daha konforlu ve güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.