L Park Nedir? Nasıl Yapılır?

L Park Nedir? Nasıl Yapılır?

17 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

L Park Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

L Park Her genç sürücü ehliyetini, birkaç aşamadan sonra alınabilir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yazılı bir ehliyet sınavından geçtikten sonra yönlendirme sınavı olarak adlandırılan uygulamalı sınav yapılır. Yönlendirme sınavı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Trafik Komisyonu tarafından belirlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde 35 dakika süre ile belirlenen güzergahlarda yapılır. Sınav 12 kişilik gruplar halinde yapılarak, birçok parametre göz önünde bulunduruluyor. Direksiyon eğitimi sonucu başarısız olan sonuçların sonucu olarak bir sonraki sınava kadar yapılabilecek başarılı ve başarısız sınavlara girilebilir.

Direksiyon sınavında sürücünün ilk önce yapması gerekenler

Önce hangi araca gireceğinizi bilmelisiniz. Kimliğiniz ve sınav giriş belgenizle birlikte sınava gidin. Sınavdan 10 dakika önce sınav alanında bulunun ve belgeleriniz yanınızda. Araca binmeden önce lastikler kontrol edilmeli ve motor kontrol edilmelidir. Araca bindikten sonra, aynalar kontrol edilmeli ve emniyet kemeri takılmalıdır. Debriyaj basılarak araç çalıştırılmalı ve araç bir sinyalle 1. viteste taşınmalıdır. Işıklarda durmalı, şerit değiştirirken sinyal vermeli, 3. vitesi geçmemeli ve dikkatli olmalıdır. % 8 eğim yukarı ve aşağı dur kalk  yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra, en önemli sınav aşaması L park yaptırılır.

L Parkı

L Park, aracınızı şehre park etmenizi sağlayan en önemli tekniktir. Aracınızın öne doğru park edilemediği durumlarda aracınızı iki araç arasında park etmenizi sağlayan bu park türü, sınav sırasında dubalar arasında yapılır. 2 duba arasına park edilmiş bu park türü sanıldığı kadar zor değil. Otoparklarda park tarzı olarak da söylenebilir.

 

Her şey bir gibi L parkında bir tekniği vardır, Ama nedir? Cevap aşağıdaki gibi verilebilir.

2 dubanın arasına girileceğinden sağ arka camın hizası ile duba hizası yan yana gelecek şekilde konum alınarak durulur. Daha sonra vites geri konuma getirilerek, tam tur direksiyon sağa çevrilir. Sağ aynadan sağ dubayı sol aynadan ise sol dubayı kontrol ederek aracımızı park alanına sokuyoruz. Sağ ve sol tarafta dubalar görüldükten sonra direksiyonu düz konuma getirip geri geri gelmeye devam ediyoruz. Park alanına yerleştikten sonra vites ileri konuma alınıp park alanından çıkılmaktadır. L park bu sayede bitirilmiş olacaktır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.