Motor Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

Motor Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

17 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

Motorlu taşıtlarda, herhangi bir zamanda motor arızası oluşabilir. Sadece araç yeni olduğu için, arıza olmayacağı anlamına gelmez. Motor arızaları ve genellikle başa çıkılması zor olan temel çözümler, sürücülerin bilmesi gereken öncelikli konulardır.

Yeni Araçlarda Motor Arızaları

Otomobil motorları çok fazla parçadan oluştuğundan ve bu parçaların çoğu sürekli ve yüksek hızda ve hızda çalıştığından, sıfır araçta bile arızalar meydana gelir. Her şeyden önce, yeni satın alınan araçlarla ilgili motor arızalarının nedeni fabrika kaynaklı olabilir. Motor üzerine herhangi bir parçanın takılmaması hatalı veya hatalı olabilir; ayrıca teknik gerekliliklere uymayan malzemelerin kullanılması veya takılması motor arızalarına neden olabilir. Motor arızalarının çoğu zaman onarımı ve masraflı olması nedeniyle, garanti süresi içinde yetkili servis merkezleri tarafından yeni araçlara servis yapılmalı ve onarılmalıdır.

Bu süre zarfında, araç garantisinin yetkili servisi dışında yapılan işlem ve aracın tamir masraflarının yüksek olması, mal sahibinin masrafları karşılamasını gerektirir. Ayrıca, önerilen bakım süreleri aşılmamalıdır. Çoğu üretici yüksek araç vergisi Aracın bakımı sonucu zamanında yapılmazsa, garanti sonucu tamirat yapmak zorundadır. Araçların garanti süresi içerisinde meydana gelen motor arızaları genellikle üretici tarafından ücretsiz olarak karşılanır. Kaybınız karşılanmadıysa ve tüketici olarak sorumluluğunuzu yerine getirdiğinize inanıyorsanız, tüketici hakları için başvurmalısınız.

Kullanılmış Araçlarda Motor Arızaları

Kullanılmış veya kullanılmış bir araçta veya yeni bir araçta meydana gelen motor arızaları neler olabilir. Bu sorunun birden fazla cevabı var. Ancak bu soruyu temelde ikiye bölebiliriz. Birincisi, araç park edildiğinde motor çalışmaz, diğeri ise motor arılarıdır. Park halindeki araç kontak açıkken başlamazsa, marş motorunun çalışıp çalışmadığını kontrol ederek değerlendirme yapılır. Marş motoru başlamazsa, batarya zayıf veya boş olabilir.

Genellikle batarya değişimi ile çözülebilir. Bununla birlikte, eğer marş başlar ve hala çalışmıyorsa, yetkili servis personeli tarafından yapılacak bilgisayarlı arıza teşhis cihazları etkinleştirilmeli ve arıza kaynağı bulunmaya çalışılmalıdır. Çünkü elektrik sistemindeki yüzlerce parçadan herhangi biri bu motor arızasına neden olabilir veya uygun tanktaki yanlış yakıt arızaya neden olabilir. Araç tamirlerinin yetkili kişiler tarafından yapılması hem kısa sürede tespit edilemeyen hem de uygun maliyetli çözümler sunar.

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı: aracsorgulama.org’da
Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.