Otomobil Sınıfları (Segmentleri) Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Otomobil Sınıfları (Segmentleri) Nedir? Neye Göre Belirlenir?

2 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Tüm araçların özelliklerini daha kolay belirlemek ve gerektiğinde bunları karşılaştırmak amacıyla araç segmentleri ortaya çıkmıştır. Bulunan her segment, yani sınıf, kullanıma ve kapasiteye bağlı olarak belirli temel özelliklere sahiptir. Bir araba satın alırken veya kiralarken, kullanıcılar bu özellikleri değerlendirir ve ilgili sınıfın araçlarını sınıfın özellikleri üzerinden değerlendirir ve seçimini yapar. Böylece farklı segmentlere ait araçları kıyaslamadan doğru ve sağlıklı kararlar alabilirler. Araç parçaları, araçların boyutuna ve çeşitli fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişir. Araç segmentleri temel olarak ihtiyaçlara göre uyarlanmıştır. Bu nedenle, farklı coğrafyalarda farklı segmentler ortaya çıkabilir. Örneğin, Türkiye’de, ancak Avrupa’da araç segmentleri mevcut değil. Çünkü gereklilikler hem de sınıflandırmalar her iki yerde de değişebilir. Şimdi Türkiye’deki araçlar, sınıflarına ve modellere bakalım.

A Segment Otomobil

370 cm’den küçük olan araç mini araç dır,A sınıfı olarak da bilinir. Araç gövdesi küçük, baş ve diz mesafesi fazla değil. Uzun yolculuklar için uygun değildir. Boyutları küçük olmanın yanı sıra çok hafiftirler. Bu nedenle, zorlu koşullara uyum sağlama kapasiteleri genellikle çok düşüktür. Hatchback, MPV ve cabriolet gibi farklı gövde yapılarına sahip A-segmentli araçlar genellikle yüksek yakıt tüketimi ve düşük motor gücü nedeniyle tercih edilmez. Ayrıca Avrupa çapında şehir otomobili, ekonomik araba, mini araba olarak da bilinir. En popüler A segmenti araçlar Fiat 500, Citroen C1 ve Peugeot 107’dir.

B Segmentli Arabalar

A segmenti araçlara benzer ancak boyutu biraz daha büyüktür. Boyutları 370 ile 400 cm arasındadır. Teknik olarak A segmentinden daha güçlüler. Daha ağır vücut yapıları var. Tıpkı A segmentinde olduğu gibi, üstyapı seçenekleri çoktur. Bu seçenekler arasında hatchback, sedan, istasyon vagonu, coupe, cabriolet, roadster, SUV, CUV ve MVP bulunur. En popüler B segmenti araç modelleri arasında Renault Clio, Seat Ibiza ve Volkswagen Polo bulunur.

C Segment Otomobil

Ülkemizde en çok üretilen ve satılan segmentlerden biridir. Kompakt veya daha düşük bir orta sınıf olarak bilinir, ancak bunu aile arabası olarak da biliriz. Boyutları sayesinde hem aileler hem de bireysel kullanım için uygundurlar. Araç performansı yüksektir ve kolayca uzun yoldan gidebilirler. Satış rakamlarının yüksek olması nedeniyle rekabet yüksek ve bu segmentte uygun fiyatlı bir araç modeli bulmak çok daha kolay. Hatchback, sedan, coupe, cabriolet, roadster, CC, SUV, CUV ve MVP gibi C-segment modelleri de dahil olmak üzere birçok farklı vücut yapısında bulunabilir. En popüler C segmenti otomobil modelleri Volkswagen Golf, Ford Focus, Nissan Qashqai, Fiat Liena ve Mitsubishi Lancer.

D Segment Otomobil

Ayrıca büyük aile aracı olarak da bilinir. C segmentinden farklı, boyut olarak daha büyük olmaları ve performansta çok daha yüksek olmalarıdır. Aynı zamanda üst orta sınıf olarak da adlandırılan bu bölüm, geniş, ferah kabinleri, güçlü motorları ve performansı olan araçlarda öne çıkıyor. Honda Accord, Opel Vectra, Volkswagen Passat ve Mazda 6 en popüler D segmenti araçlarıdır.

E Segment Otomobil

Üst sınıf otomobillerin segmentidir. Bu segmentteki araçlar yönetici araçları olarak da bilinir. Bu yüzden onlara şampiyon diyorsak abartmıyoruz. Performans ve konfor açısından güçlüler ve yakıt tüketimi diğer tüm segmentlerden çok daha elverişli. Paralel olarak, fiyat aralıkları diğer bölümlere kıyasla hala oldukça yüksektir. En popüler E segmentli otomobil modelleri Mercedes E Serisi, Audi A5, BMW 5 Serisi ve Chrysler 300’dür.

F Segment Otomobil

Lüks segmentli taşıtlar olarak da bilinen F segmentli araçlar, performans donanımları ve fiziksel özellikleri ile teknolojik donanımları ve konforları ile ayırt edilir. En popüler F segmenti otomobil modelleri BMW 7 serisi, Mercedes S sınıfı ve Audi 8’dir.

G Segment Otomobil

Elbette, araç tutkusu, fonksiyonel araçlarla sınırlı değildir. Şehir içinde ve dışında, kuş gibi yüzen spor arabaların kendi bölümleri vardır. Performans ağırlıklı araç modellerinin bu bölümüne G segmenti denir. G segmentli araçlar; Coupe, roadster, cabrio ve grandtourer gibi farklı vücut tiplerinde mevcuttur. Bu segmentin en popüler modelleri Ferrari, Lamborghini, Porsche ve Maserati gibi markaların güvencesi ile üretilmektedir.

Farklı ihtiyaçlar için farklı segmentlerin ortaya çıktığını söyledik. Yukarıda belirtilen bölümler, otomobil sektöründe uzun zamandır kurulmuş ve ossifiye edilmiş bölümler olarak kabul edilmektedir. Ancak, yeni çağın dinamiklerini ve yaşam tarzını sağlayabilen farklı modellere sahip “yeni” segmentler de var. Yakın gelecekte hayatlarımıza giren ve en azından yukarıdaki bölümler kadar ossifiye olan bu yeni otomobil segmentlerinden bahsetmiyorum bile.

M Segment Otomobil

Çok amaçlı araçlar olarak bildiğimiz M segmenti, yukarıda tartışılan birkaç segmentin bir araya getirilmesiyle oluşan MPV araçlarından (Çok Fonksiyonlu Araçlar) oluşmaktadır. Bu segmentin belirli bir araç boyutu veya özelliği yok. Adından da anlaşılacağı gibi, aracın farklı koşullara ve ihtiyaçlara cevap verebilmesi ana kriter olarak kabul edilir. Hem ulaşım amaçlarına hem de farklı yol koşullarına uygun M segmenti araçlar birçok farklı boyutta sunulabilmektedir. Yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de olduğu gibi M segmenti araçlarının da yüksek satış rakamlarına ulaşması ilk kez Ford markası tarafından üretildi. Bu segmentteki en popüler araçlar arasında Ford C-Max, Citroen Picasso ve Opel Zafira bulunuyor.

J Segment Otomobil

Arazi tipi spor otomobiller olarak bildiğimiz J segmenti araçlar, bir spor otomobilin performansına ve bir arazi aracının gücüne sahiptir. SUV (Spor Hizmet Aracı) olarak da bilinir. Yakıt tüketimi yüksek olan bu modellerin son dönemde daha ekonomik olmaları hedeflenmiş ve üreticiler 4 tekerlekten çekiş sisteminden 2 tekerlekten çekiş sistemine geçmiştir. J segmentli taşıtlar ayrıca küçük SUV, orta SUV, büyük SUV ve premium SUV gibi farklı arızalara sahiptir. J segmentinin en popüler modelleri arasında Kia Sportage, Ford Explorer ve Range Rover bulunmaktadır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.