Taksi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taksi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

20 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

Taksi kullanmak için gereken çok sayıda belge var. Bu belgeler olmadan Taksi Kullanması mümkün değil. Ayrıca ceza davası yasadışı araç kullanımında da uygulanabilir. Taksi şoförü olmak isteyen bir kişi sabırlı, dürüst, dürüst ve empatik olmalıdır. Tamamlayıcı bir iş olan ve emekliliğin ardından tercih edilen taksi, herkes tarafından yapılabilecek ve büyük sorumluluk gerektiren bir iş. Şoförlük, büyük sabır ve dikkat gerektiren bir iştir. Trafik kanununa göre Taksi kullanmak İnsanların alması gereken bazı belgeler var.

Taksi Kullanması Gereken Belgeler

– Sürücü ehliyeti (B sınıfı ehliyet lisansı taksi kullanmak için yeterlidir.)

– Psikoteknik rapor (geçerli olmalı)

– Sağlık raporu

Taksi kullanmak

– ehliyetin GBT durumu

bu belgeler eksiksiz ve eksiksiz olmalıdır. Sürücünün bir taksi kullanma ehliyeti, sürücü tarafından da kolayca sağlanabilir. Sürücü ehliyetini almak için belirli bir miktar da gereklidir. Bu belgelerden sonra, taksi yapmak için aracın içinde olması gereken nesneler ve araçlar hakkında bazı kriterler vardır.

Takside Ne Bulunur?

Trafik yasalarına göre, taksi şoförlerinin araçlarında bulundurmaları gereken çok sayıda eşya var. Bunlar aşağıdaki gibi belirtilmiştir;

– İlk yardım çantası (Bütün ürün ve boyutlar eksiksiz tutulmalıdır.)

– Jack

– bijon anahtarı

– Navigasyon sistemi

– Reflektör

– Yedek lastik

– Yangın söndürücü (en az 1 kg)

– Reflektörlü araçta bulunması gereken malzeme çantaları

Ek olarak, sürücü aracın içini temizlemekten sorumludur. Polis kontrolünde bu kriterlere uymayan taksi şoförlerine gerekli ceza davaları uygulanır. Taksi kullanımı için belgeler Kriterlere uyan herkes taksi şoförü olabilir. Araç içi temizlik bazı sürücüler tarafından yapılmaz, ancak bu temizlik işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde araç trafiğe kapatılabilir. Taksi şoförü ayrıca taksi şoförlerinin dosyalarına sahiptir. Trafik kanununca belirlenen belgeleri bu dosyalara dahil etmek zorunlu hale geldi. Bu belgeler aşağıda belirtilmiştir;

– Teknik belge

– Faturalar

– Plaka sertifikası

– Trafik şubesi kayıt ofisinin belgeleri

– B Sınıfı ehliyet

– Sigorta poliçesi

– Lisans sertifikası

– Ticari araç sertifikası

– Çalışmaya uygun olduğunu gösteren rapor kartı

– Araç kimlik belgesi

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.