Tramer Araç Sorgulama

Tramer Araç Sorgulama

5 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

İkinci el araç satın alan ve daha sonra hasar gördüğünü öğrenen ve hayal kırıklığına uğrayanların sayısı az değildir. Bu nedenle, en ince ayrıntısına kadar satın alacağınız aracı araştırmaya değer. Günümüzde internetin hızla gelişmesi, araç sahiplerine sunulan hizmetleri kolay ve erişilebilir hale getiriyor. Araç, plaka ve hasar tespiti sorgulaması 3 farklı şekilde yapılabilir:

1) 5664’e SMS göndererek

2) SBM tarafından geliştirilen Sigortam360 uygulaması ile çevrimiçi sorgulama.

3) E-Devlet uygulaması aracılığıyla …

Ayrıca, hasar tespiti sorgulama sürecinin 2003 sonrası hasar bilgileriyle sınırlı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

1. 5664’e SMS Göndererek Hasar Kaydı Sorgulama
SMS yöntemini, bir aracın hasar geçmişini bulmak, bir kaza soruşturması yapmak veya değiştirilmiş parça bilgileri almak için kullanabilirsiniz. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm GSM operatörleri ile 5664 yılında yapılan görüşmelerde SMS yöntemi oldukça kolay ve pratiktir. “Plaka” veya “şasi numarası” ile aracınızla ilgili sorular sorabilirsiniz.

Araştırmakta olduğunuz aracın plakasını yazın (örn. 34ABC1234) ve mevcut operatörünüz aracılığıyla onu 5664’e gönderin. Bu, araç plakası değiştirilmiş olsa bile eski hasar bilgilerini almanızı sağlar.


Şasi Numarası ile sorgulama

SMS yoluyla hasar günlüğünü bulmanın bir başka yolu şasi numarasını sorgulamaktır. “DAMAGE ıp yazın ve boşluk bırakın,“ S boşluk, boşluk bırakın, şasi numarasını yazın ve 5664’e gönderin. (Örneğin “DAMAGE S 12DEF12345”)


Mesajı gönderdikten sonra en kısa sürede SMS ile bilgilendirileceksiniz. Bir sonraki mesajda, aracın ne zaman kaza yaptığ, ne tür bir hasar meydana geldiği ve hasarın maliyeti gibi konular ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Tüm operatörler için sorgu başına ücret 7 TL’dir.

Aracınızı SMS ile sorgulamak istiyorsanız, en iyi bilgi kaynağı Sigorta Bilgi ve İzleme Merkezi (SBM) resmi web sitesidir. SBM’nin resmi web sitesinde hasar tespiti talebinde bulunarak, aracınızın hasar durumuyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2. Sigortam360 Başvurusu ile Çevrimiçi Borç Talepleri
Sigorta Bilgi ve İzleme Merkezi tarafından sunulan Sigortam360 uygulaması, hasar kayıtlarının sorgulanmasında yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Talep başına 5 TL servis ücreti ödedikten sonra, ister üye olun ister üye olun, çevrimiçi hasar sorgulama işlemine izin veren sisteme giriş yapabilirsiniz. Üye olduysanız, daha önce yapmış olduğunuz tüm sorulara başvuru yoluyla ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bilgi almak istediğiniz aracın hasar tarihçesini, araç detay bilgilerini, uzman raporuna göre değişen parçaları, trafik ve otomobil politikalarını, plaka veya şasi numarasına sahip kaza tespit raporunu Sigortam360 web sitesinden veya Sigortam 360 mobil uygulamasından sorgulayabilirsiniz.


3. e-Devlet Üzerinden Hasar Kayıtlarının Sorgulanması
E-devlet sisteminden araç trader sorgu işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirerek aracınızın hasar durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra, aracınızın tüm yasal ve güncel bilgilerine Bilgi Trafik Politikaları ve Hasar Bilgileri Sorgulama ”ya da“ e. -Hizmetler ”kategorisi. Sadece e-Devlet sisteminizde kayıtlı araçları sorgulayabilirsiniz. Türkiye.gov.tr adresinden e-devlet sistem şifresine giriş için ulaşılabilen  PTT şubesinden temin edilebilir.

Neden Hasar Tutarı Hasar Sorguunda görünmüyor?
Yukarıdaki üç hasar tescil sorgulama yöntemi, Sigorta Bilgi ve İzleme Merkezi (SBM) verilerine dayanmaktadır. Sorgu ekranında hasar kaydı miktarını görmüyorsanız, iki olasılık vardır: hasar 2003’e  ve önceine ait veya sigorta şirketi miktarı bildirmedi.

Hasar tespiti sorgulama sürecinde sunulan hasar bilgileri, sigorta şirketleri tarafından 2003 yılından beri SBM’ye sunulan sigorta tazminat talepleri ile sınırlıdır. 2003 yılı ve öncesi verileri sisteme dahil edilmemiştir. Hasar miktarı sigorta şirketleri tarafından SBM’ye gönderilmemiş olursa, sistem miktar bilgisini sağlayamaz.

Hasar Kaydı Nasıl Silinir veya Düzeltilir

Hasar sorgulama prosedürleri, sigorta şirketlerinden Sigorta Bilgi ve İzleme Merkezi’ne (SBM) gönderilen kayıtlara dayanmaktadır. Aracınızla ilgili sorgunuzda yanlış olduğunu düşündüğünüz bir hasar kaydıyla karşılaştıysanız, SBM web sitesinde bulunan “Hasar itiraz Formunu” doldurarak itiraz edebilirsiniz.

Talep Talep Formunu doldururken hasarın neden silinmesi gerektiğini açıkça belirtmelisiniz. İtirazınız ne kadar anlaşılır olursa, incelemeler o kadar hızlı sonuçlanacaktır.

Son yıllarda artan döviz kurları ve ÖTV oranları ile sıfır araba fiyatları yükselmeye başlamıştır. Bu nedenle, kullanılmış araba alımına olan ilgi son zamanlarda artmıştır. Ancak, kullanılmış arabaların satın alınması birçok konuya dikkat etmek zorundadır. Kullanılmış arabaları araştırırken, uygun şekilde kullanılmış, kaza yapmayan araçların yanı sıra sorunlu hatta hasarlı araçlarla da karşılaşmak mümkündür. Bu durum, kullanılmış bir arabaya sahip olmak isteyenlerin huzursuz olmasını ve kararsız kalmasını sağlayabilir. Kullanılmış bir araba satın alırken, arabanın çalıntı olup olmadığını , araç plakasında trafik cezalarının olup olmadığını, daha önce hangi kazalara karıştığını ve araçta hangi hasara yol açtığını öğrenebilirsiniz. Tramer kaydı olarak bilinen bu işlem, kullanılmış bir araba alırken yanlış seçimler yapmaktan kaçınmak için çok önemlidir.

Tramer Kayıt Neleri İçerir?
Aracınızın trader kaydı ile geçmiş yılların hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama sayesinde seçtiğiniz aracın;

– Marka, model ve kilometre bilgileri

– Tüm hasar geçmişi ve kusur oranları

– Kaza kayıtları

– Parçaları değiştirildiyse, hangi servislerde değiştiğini

– Yedek parçaların orijinal olup olmadığı

– Trafik sigortasının mevcut olup olmadığı

– Kasko ve sigortasının süresi hakkında bilgiler

– Kaç kere el değiştirdiğini.

– Son sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsin.