Vites Geçişleri Neden Zorlaşır?

Vites Geçişleri Neden Zorlaşır?

20 Ekim 2019 0 Yazar: Editör

Vardiyalı Otomobiller

Debriyajın üst merkezini kavrama: Debriyajı araca bastığınızda, debriyajdaki hidrolik sıvısı debriyaj çatalındaki basıncı geçer. Bu sistemle ilgili sorunlar, viteslerin zorla iletilmesine neden olabilir.

Hidrolik seviye

Alet bağlantısının ortasındaki hidrolik sistemin azaltılması basıncı azaltır ve vites değiştirirken sorunlara neden olur. Hidrolik seviyesini kontrol edin.

Debriyaj Arızası

Debriyaj çatalı, pedal üzerindeki basıncı ayıran kısımdır. Bu parça arızalanırsa, debriyaj bastığınızda tam kuvvet aktarılmaz ve dişliler tamamen veya kısmen geçmeye zorlanabilir.

Baskı Astarı

Astarları yazdırırken az ya da çok vites değiştirirken üzücü bir etkiye sahiptir. Zamanla vites değiştirmeyi imkansız hale getirebilir.

Şanzıman Parçaları

Şanzıman yağı

Özellikle sabahları veya soğuk havalarda daha belirgindir. Dişli yağı düşük olduğunda, vites değişimlerinde sertlik ve zorluk olduğu açıktır. Dişli yağını kontrol edin.

Senkronizasyon hatası

Şimdiye kadar karşılaştığımız tüm problemler, vites kutusunun üzerinde veya dışında bulunan parçalardan kaynaklanıyor. Ondan sonra, sistemin içindeki başarısızlığın neden olduğu stres problemlerini ele alıyoruz. Senkrometre vites değiştirme bölümüdür. Ancak, bu genellikle belirli bir programa katılmanın zorluğunun nedenidir. Bir örnek 1’dir. Dişli senkronizatörü ile ilgili bir sorun varsa, 1. viteste sadece bir dişli vardır. Geçişler diğer programlarda daha kullanışlıdır. Aracınızın bir sorunu varsa, bir senkronizasyon olabilir.

İletim Problemleri

Aşınmış iç dişli bileşenleri kademeli olarak vites değiştirme sorunlarına neden olur. Bu gibi durumlarda, aynı senkronizasyon hem bir programda hem de tüm programlarda görülebilir.

Ne yapalım

Aynı zamanda küçük ve nadir olabilir. Ancak, en yaygın olanları bu makalede listelenmiştir. Öncelikle, şanzıman yağını ve hidrolik seviyesini kontrol etmelisiniz. Sorun, aracın sahibi olarak ortaya çıkar çıkmaz, anlamı olmayan noktayı kontrol edebilirsiniz. Gerisi, uzman veya yetkili servis merkezlerindeki uzman tarafından ve belirtilen nedenden onaylanmalıdır. Senkronizasyon veya baskı pedi ile neler olup bittiğini anlamak biraz zor olmalı. araba aksi takdirde üzücü bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.