Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

14 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Yıllarca sorulan bir olay ama cevap tam olarak bilinemeyen bir sorudur bu. Bu konu ile ilgili size ayrıntılı olarak bilimsel kanıtlara dayanan bilgiler vereceğiz vereceğiz.

DİŞLİ BOŞ OLDUĞUNDAN, GERÇEKTEN YAKIT TÜKETİMİ DÜŞER Mİ?

Söylediğimiz gibi efsanevi bir olayı açıklığa kavuşturmak istiyoruz. 1 km’lik yokuş aşağı boşta gitmeyi kazanç olarak görüyoruz. Lakin olayın aslının böyle olmadığını sizlere belirtmeliyiz.Vites olaylarında fizik biliminin devreye girdiğini söylemek isterim. Bu olayı detaylandırırsak, rampa aşağı gittiğimiz durumlarda vitesimizi boşa atarsak, rölanti şeklinde çalışan aracımıza da yakıt gelecektir. Yani yakıt geldiği için yakıt sarfiyatı olacaktır.

Vites Değiştirme

Bilgi ekranı bulunan araçlarda anlık tüketim, ortalama tüketim ve aralık gibi bilgiler ekranda görüntülenir. Rampa aşağı indiğinde, vitesi boşa alındıktan sonra anlık tüketim değerlerini gösteren yere baktığımızda litrelerde 0,1, 0,2 vs. görüyoruz. Bunun anlamı, aracımız rölantide olsa bile, yakıt çekmeye devam ediyor. Rampaları boşa harcamadan vitese indirirsek ne olur? Bu durumda, motor ve ayak pedalı gaz pedalına basmazsa yakıt çekmeyi durdurur. Anında yakıt tüketimi ekranımızı açarsak, gösterilen yakıt tüketiminin “0″ olduğunu görebiliriz.

Nötr konuma geçmek sadece yakıt tüketimini değil aynı zamanda birkaç bağlı elemanı da etkiler. Otomatik şanzımanlı araçların devreden çıkarılması daha tehlikelidir. Şanzımanın yağlanması “N” konumunda durduğundan, riskiniz büyük ölçüde artar. Ayrıca “Yaşam Güvenliği” konusunda büyük risk almaktır vitesi boşa atmak.Tüm yapılan araştırmalar, uzman kişilerin araştırmaları sonucunda tek dedikleri, farkına bile varılmayan yakıt tüketimi için boşa atılan vites değil, maalesef ki çabamız oluyor. Ekonomik sürüşler için aracımızı boşa atmak yerine doğru vites konumunda kullanalım.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.