Yokuş Kalkış Desteği Nedir?

Yokuş Kalkış Desteği Nedir?

20 Kasım 2019 0 Yazar: Editör

Yokuş Kalkış Desteği nedir; kuşkusuz, ilk sürüş yıllarında ve deneyimsizlik yıllarında en zor olan şey, aracı eğimli yerlerde kaldırabilmektir. Aslında, sadece yeni yıllarda değil, uzun yıllar boyunca birçok sürücü için, aracın kaldırılması sorunu stres yaşatıyor. Aracın önce geri kaymasını önlemek için park freni uygulanır ve ardından kalkış ayarlanarak park freni serbest bırakılır. Stres yapmak  veya aceleci olmak arkada başka bir araç varsa, kazaya neden olur.

Hill Start Desteği nedir?

Yokuşta kalkış asistanı, özellikle sürücülerin yokuşta kalkış yaparken herhangi bir sorunu önlemek ve aracı kolayca kaldırmak için tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistem, araçta kullanılan sensörler sayesinde öncelikle aracın yokuş aşağı olup olmadığını belirler. Yokuş kalkış desteği bulunmayan bir araçla kalkış yapmaya çalıştığınızda, ayağınızı frenden çekip gaz pedalına basmazsanız araç geri çekilecektir. Fakat tepe başlangıç ​​desteği Freni serbest bıraksanız bile, frenin basıncını korur ve aracın kaymasını önler ve siz gaz pedalına basana kadar aktif kalır. Bu sistem ABS / ESP frenleme teknolojilerini kullanan araçları destekler. Böylelikle yokuşlarda  sürücülerin yaşadığı heyecan ve stres ortadan kalkar ve bu sebeple oluşabilecek kazaları da önler. T

Avantajları nelerdir?

Özellikle kalabalık şehirlerdeki trafikte sürücüler genellikle durur ve gider, bu durma ve yokuş yukarı eğim, dik yamaçlarda birçok araç  trafik ışıklarında v.b. yerlerde sıralanabilir. Bu gibi durumlarda, sürücü yorulur, çünkü aracın kaçmasını önlemek için sürekli refleks hareketleri gerçekleştirilmelidir. Yokuşta kalkış yardımı bu konuda sürücüye ciddi destek sağlar ve bu da yorgunluğu ciddi şekilde azaltır. Bununla birlikte, yokuşta kalkış asistanı aynı zamanda aracı düz bir zemine park eden sürücüler için park etme açısından büyük bir avantajdır çünkü aracı yokuştan kaldırmak zorlaşacaktır. Ayrıca, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, birçok araçta kullanılan bu sistemin, kalkış sırasında meydana gelen kazaları önemli ölçüde azalttığı bir gerçek var. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yokuş kalkış desteğine sahip bir aracın yokuşlu bir araca göre önemli avantajlar sağladığı görülmektedir.

Tepe Tutucu Desteği

Yokuş Kalkış Desteği Daha Sonra Takıldı mı?

Yokuş kalkış destek sistemi, özellikle 2012’den sonra geliştirildi ve genişletildi ve 2012’den bu yana çoğu sürücü tarafından beğenildi ve araçlarda yokuş kalkış desteği tercih edilmeye başlandı. Doğal olarak, yokuşta kalkmayı tercih eden sürücülerin artması ile araç şirketleri bu sisteme daha fazla önem vermiş ve yeni üretilen arabalarına eklemeye başlamıştır. Akıllar tüm süreçte neler yapabilir? Yokuşta kalkış desteği olmayan bir araca uyarlanabilir mi? Soruları geldi. Hem teknolojiye göre eski araç hem de bu özelliğin satın aldıkları araçta olmadığını görenler bu sistemi daha sonra kurma fikrine odaklandı.

Bu soruların cevabı aslında bazıları için evet, bazıları için hayır. Çünkü kalkış sistemine ilgiyi gören şirketler daha sonra araçlara eklenecek bazı sistemler geliştirmiştir. Özellikle, bazı teknolojik (elektronik beyinli) araçlar bu sistemi yazılımla kurarak yaratılabilir. Ancak daha sonra eski araçlara böyle bir sistem eklenemez. Bazı şirketler için daha sonra eklemek daha zor ve maliyetli olabilir. Kısacası, yokuş kalkış destek sistemi daha sonra bazı araçlara eklenebilir, ancak sistemin sonradan takılıp takılmayacağı tamamen o aracın özelliklerine bağlıdır.

 

DİKKAT! Sorumluluk reddi beyanı:

aracsorgulama.org’da Yer alan haber,bilgi ve materyaller sadece bilgi amaçlıdır.Bilgilerin doğruluğunu aracsorgulama.org asla onaylamaz. Bu konu ile ilgili Doğabilecek sorumlulukların tamamını reddeder. aracsorgulama.org’a giren herkes ret beyanını kabul etmiş sayılır.